szczepienie dzieci

Na co i kiedy zaszczepić dziecko?

Szczepienia są jedną z najlepszych form ochrony przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi. Powszechne programy szczepień wprowadzone w większości krajów świata pozwoliły na całkowite wyeliminowanie lub znaczne osłabienie licznych niebezpiecznych dla zdrowia i życia schorzeń.

Które szczepienia są niezbędne dla zdrowia dziecka?

Lista obowiązkowych szczepień jest co roku aktualizowana przez Ministerstwo Zdrowia. Ustalana jest przede wszystkim na podstawie danych dotyczących obecnej sytuacji epidemiologicznej w kraju. Szczepienie dzieci odbywa się zawsze po konsultacji z pediatrą. On po kontroli stanu zdrowia malucha decyduje o tym, czy kwalifikuje się on do szczepienia. Szczepienia wykonywane są zgodnie z tak zwanym kalendarzem szczepień i bardzo ważne jest przestrzeganie terminów zalecanych przez lekarzy.

Pierwsze szczepienie powinno mieć miejsce już w pierwszej dobie życia dziecka i ma ono uchronić je przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B. W kolejnych trzech dniach niemowlęciu podawana jest szczepionka przeciwko gruźlicy. W drugim miesiącu życia dziecko otrzymuje kolejną dawkę szczepionki przeciwko WZW B oraz na krztusiec, tężec, błonicę, zakażenia wywoływane przez Haemophilus Influenzae typu B, a od 2016 również na pneumokoki.

Kolejna dawka szczepionki na wymienione powyżej choroby oraz polio podana zostaje w 3 i 4 oraz 5 i 6 miesiącu życia, a ostatnią dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby dziecko otrzymuje w siódmym miesiącu życia. Pomiędzy 13 a 14 miesiącem życia maluch szczepiony jest przeciwko odrze, różyczce i śwince.

Przypominające szczepionki chroniące przed polio, błonnicą, tężcem i krztuścem podawane są między 16 a 18 miesiącem życia, a następnie w wieku 6 lat. Nie należy zapominać również o szczepieniu dzieci w wieku szkolnym. Dziesięciolatki otrzymują przypominającą dawkę szczepionki przeciwko odrze, różyczce i śwince, a czternastolatki ponownie zaszczepione zostają na krztusiec, tężec i błonicę.

Czy szczepienia obowiązkowe są wystarczające?

Powszechne, bezpłatne szczepienia chronią dzieci przed najpowszechniejszymi chorobami zakaźnymi. Niestety maluchy podatne są również na wiele innych schorzeń. Wielu rodziców decyduje się na dodatkowe, nierefundowane szczepienia na przykład przeciwko ospie wietrznej, WZW typu A, pneumokoki, meningokoki oraz rotawirusy.