Naturalne antybiotyki – jak je wykorzystywać?

Mówi się, że nie można nadużywać antybiotyków, bo co prawda leczą one infekcje bakteryjne, ale znacząco osłabiają odporność organizmu. Są jednak naturalne antybiotyki, które warto stosować i o których właściwościach napisano już tomy ksiąg. Jak z nich korzystać?

Naturalne antybiotyki – co to jest?

W naszej naturze istnieją rośliny, które mają niezwykłe właściwości bakteriobójcze. Najczęściej, gdy słyszymy hasło naturalne antybiotyki myślimy: czosnek i cebula. To jednak nie jedyne rośliny, które mają właściwości zbliżone do antybiotyków syntetycznych. Warto wymienić choćby żurawinę, oregano, tymianek, bazylię, cynamon czy sosnę. Właściwości antybakteryjne ma również kit pszczeli inaczej zwany propolisem.

Przy jakich chorobach warto wykorzystywać naturalne antybiotyki

honey-823614_1280

Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie. Każda z substancji uznawanych za naturalne antybiotyki jest bowiem skuteczna przy innych schorzeniach. Cebula i czosnek, dzięki zawartej allicynie, skutecznie zwalczają choroby wywołane przez paciorkowce czy gronkowce. Doskonale sprawdzają się w infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych. Nie każdy wie, że pomagają również w infekcjach jelitowych. Leczą je dużo efektywniej niż stosowane w tych przypadkach antybiotyki syntetyczne.

W leczeniu zakażeń układu moczowego warto skorzystać z antybakteryjnych właściwości owoców żurawiny. Zawarty w nich kwas hipurowy zapobiega rozwojowi bakterii na ściankach układu moczowego. Dodatkowo żurawina zawiera substancje działające przeciwgrzybiczo.

Przeciwgrzybiczo działają również substancje zawarte w oregano i tymianku, znanym w Polsce jako macierzanka. Oprócz tego zioła te działają przeciwbakteryjnie, szczególnie na paciorkowce odpowiedzialne za wiele infekcji.

Warto również wspomnieć o przeciwpasożytniczym właściwościom niektórych roślin. Tak właśnie działają bazylia i oregano. Z tego powodu stosuje się je w leczeniu np. lambliozy. Olejek z bazylii pomaga również w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Najbardziej wszechstronne działanie wykazuje propolis. Przez niektórych jest on nazywany antybiotykiem XXI w. W jego składzie udało się wyodrębnić ponad 300 substancji, a zakres i skuteczność działania jest prawdopodobnie wynikiem współdziałania każdej z nich. Działa on przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i przeciwpasożytniczo.

Kiedy nie stosować naturalnych antybiotyków

Niektóre rośliny, oprócz swoich właściwości bakteriobójczych, przeciwpasożytniczych i przeciwgrzybiczych mają również inne działanie, przez co w określonych sytuacjach ich stosowanie może zaszkodzić.

Szczególną uwagę na to, co przyjmują, muszą przywiązywać kobiety w ciąży. W tym szczególnym czasie stosowanie wszelkich ziół powinno się skonsultować z lekarzem. Nie każdy bowiem wie, że np. olejek z bazylii nie jest w ogóle zalecany kobietom w ciąży i małym dzieciom.