Niebezpieczna anemia – jak zapobiegać jej u dzieci?

Anemia to dość często występująca choroba, dotykająca osoby w każdym wieku. W każdym wieku też może dawać bardzo złe skutki, koniecznie więc trzeba ją leczyć, najważniejsze jest jednak, by do niej nie dopuszczać, zwłaszcza że na ogół nie jest to trudne. Rodzice powinni więc bacznie obserwować swoje dzieci, by móc szybko zauważyć niepokojące objaw, przede wszystkim jednak warto zadbać, by anemia się nie pojawiła – czyli podjąć odpowiednie kroki w ramach jej profilaktyki. 

Groźna choroba, której można łatwo zapobiec

Anemia, czyli niedokrwistość, jest związana ze zmniejszoną ilością czerwonych krwinek we krwi, co skutkuje gorszym natlenieniem komórek organizmu, jako że to właśnie czerwone krwinki odpowiedzialne są za transportowanie do nich tlenu. Sytuacja, kiedy czerwonych krwinek jest mniej, może naturalnie pojawić się po przebyciu przez dziecko infekcji i wówczas nie ma potrzeby podejmowania leczenia, na przykład za pomocą przepisanych przez pediatrę leków z żelazem, gdyż organizm sam z wolna wraca do normy, co może mu zająć nawet kilka tygodni (warto więc wesprzeć go preparatem wielowitaminowym dla dzieci).

anemiaPoza tym anemia bierze się przede wszystkim z niedoborów żelaza, a więc winą jest przede wszystkim zła dieta, niedostarczająca tego składnika w odpowiednich ilościach. Wystarczy więc tylko zadbać, by dziecko każdego dnia spożywało odpowiednią ilość pokarmów zawierających żelazo, by oddalić widmo groźnej anemii. Bardzo ważne jest zaś, by podjąć takie starania, gdyż dzieci, ze swą niechęcią do zdrowych pokarmów, mogą być mocno narażone na anemię, choroba ta zaś, jeśli nie jest właściwie leczona (a na początku dość trudno ją rozpoznać, pewność daje tylko badanie krwi), może prowadzić między innymi do ciężkich problemów neurologicznych i innych zaburzeń, bardzo groźnych na etapie rozwoju organizmu.

Objawy i zapobieganie anemii

Anemia ma dość charakterystyczne objawy. Jest to przede wszystkim bladość skóry oraz błon śluzowych, co łatwo zauważyć zwłaszcza w przypadku powiek. Jeśli są one nietypowo blade, zdecydowanie jest to objaw, który powinien zaniepokoić. Ponadto dzieci cierpiące na anemię są ospałe, mogą być drażliwe, apatyczne, mają problemy z koncentracją, narzekają na bóle głowy, a także brak energii. Gdy objawy takie pojawią się, trzeba udać się do lekarza, który zdiagnozuje chorobę i zastosuje odpowiednie leczenie, oparte przede wszystkim na podawaniu żelaza. Jednak nie tylko ten składnik ważny jest w profilaktyce anemii.

By zapobiec tej chorobie, trzeba też zadbać, by w diecie dziecka nie zabrakło witamin A i z grupy B, które biorą udział w procesie tworzenia hemoglobiny. Substancje te warto dostarczać dzieciom przede wszystkim w pożywieniu, dbając, by zawierała je zróżnicowana, zdrowa dieta, zaś kiedy podejrzewa się, że jest ona w nie uboga, prócz modyfikacji, warto też zastosować odpowiednią suplementację.

Wymienione, potrzebne do zapobiegania anemii składniki oraz wiele innych cennych dla dziecięcego zdrowia substancji znaleźć można w preparacie wielowitaminowym Sanostol, który warto podawać dzieciom, by pomóc im zachować zdrowie i pełnię sił.

suplement diety przezroczysty_teksty B