Nieleczenie zgagi może mieć poważne konsekwencje!

Zgaga jest wysoce nieprzyjemną dolegliwością, ale towarzyszące jej objawy nie zawsze skłaniają do podjęcia odpowiedniego leczenia. Osoby, u których problem ten pojawia się bardzo często, nieraz już przywykły do niego do tego stopnia, że czekają, aż dolegliwości same miną. Podobnie mogą zachowywać się osoby, które cierpią z powodu tego problemu sporadycznie. Jest to niepokojące zjawisko.

Dlaczego zgagę trzeba leczyć?

Zapobieganie zgagi oraz usuwanie jej przyczyn, gdy już się pojawi ma ogromne znaczenie. Dolegliwość ta pojawia się, gdy kwaśna treść pokarmowa cofa się z żołądka do przełyku. Przełyk absolutnie nie jest do tego przystosowany, gdyż w warunkach fizjologicznych soki żołądkowe nie mają prawa się tam pojawić. Nabłonek wyściełający przełyk jest delikatny, więc obecność kwasu drażni go. Jeśli zgaga jest silna i pojawia się często, może to prowadzić do niepożądanych zmian, także trudnych do leczenia, jak zwężenia przełyku. Warto więc  stosować profilaktykę zgagi, a jeśli nie uda się jej zapobiec, można stosować leki na przykład w tabletkach, które blokują wydzielanie kwasu w żołądku. Jest to najskuteczniejszy sposób usuwania objawów zgagi.

Czym grozi zgaga – łagodniejsze przypadki

W większości przypadków zgaga pojawia się częściej lub rzadziej, po czym mija, nie pozostawiając większych śladów. Gdy jednak jest szczególnie silna albo pojawia się w nocy i jej objawy mogą utrzymywać się do kilku dni wymaga bacznej uwagi. Jest to nie tylko charakterystyczne palenie, kwaśne odbijanie i kwaśny posmak w ustach. Niektóre osoby zauważają też u siebie ból gardła, drapanie oraz chrypkę, co wskazuje, że przełyk został silnie podrażniony. Bóle można nawet odczuwać w okolicach mostka, co niejednokrotnie jest mylone z objawami choroby serca.

Skrajne konsekwencje zgagi

Jeśli ktoś uzna wyżej wymienione objawy za znośne i niewystarczające do tego, by sięgnąć po skuteczny lek oraz aby zatroszczyć się o profilaktykę zgagi, to warto wiedzieć, że konsekwencje takiego zaniedbania mogą być poważne. Często występująca zgaga może prowadzić nie tylko do zwężeń pozapalnych, ale i do powstania przełyku Barretta. Choroba ta polega na zmianie nabłonka wyściełającego przełyk z nabłonka wielowarstwowego gładkiego na walcowaty, który z natury w ogóle nie występuje w przełyku. Ta zmiana jest  spowodowana częstą obecnością kwasu w przełyku, co powoduje, że przejmuje on funkcje żołądka, a więc przybiera typową dla niego postać nabłonka. Choroba ta dotyczy mniej więcej 20% osób chorujących na refluks żołądkowo-przełykowy. Jest nie tylko uciążliwa sama w sobie, ale też powoduje znaczny wzrost ryzyka zachorowania na raka przełyku. Można więc śmiało stwierdzić, że nieleczona zgaga z czasem u niektórych osób może doprowadzić do nowotworu.