Niewinny ból pleców czy rak kręgosłupa?

Ból pleców jest częstym zjawiskiem, dotykającym praktycznie każdego. Jego przyczyn jest wiele i może być wywoływany banalnymi czynnikami, takimi jak: naciągnięcie mięśni czy zła postawa, ale bywa też zwiastunem poważniejszej choroby, a nawet nowotworu. Czy jest się czego obawiać?

 

Skąd się bierze ból pleców?

Ze względu na to, iż ból grzbietu jest zjawiskiem wieloprzyczynowym, bez dokładnej diagnostyki i wywiadu lekarskiego ciężko jest określić co dokładnie dolega osobie, skarżącej się na ból pleców. Najczęściej jego przyczyną jest zła postawa i nadwyrężenie mięśni grzbietu. Siedzący tryb życia, przyjmowanie przez dłuższy czas postawy zgarbionej, brak ruchu, a do tego nieprawidłowa pozycja leżąca w łóżku są najczęstszym podłożem przeciążenia struktur kostno-stawowych pleców. Chociaż jest to niegroźna i poddająca się szybkiemu leczeniu dolegliwość, to utrwalanie nieprawidłowej postawy ciała, może prowadzić do wad takich jak: skolioza, kifoza lub lordoza, objawiających się nie tylko nienaturalną krzywizną pleców, ale również dokuczliwym bólem.

Ból pleców może pojawić się po nadmiernym obciążeniu kręgosłupa np. za sprawą nieprawidłowego przenoszenia ciężarów, na skutek aktywności fizycznej, wypadnięcia kręgu lub dyskopatii. Na szczęście, chociaż powyższe dolegliwości mogą uprzykrzyć życie i wiążą się z dyskomfortem, w większości nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Urazy kręgosłupa są groźniejszym źródłem bólu. W zależności od miejsca, mechanizmu i siły urazu mogą prowadzić do ograniczenia ruchów, paraliżu, wielu zaburzeń neurologicznych, a także śmierci. Dlatego nie wolno bagatelizować nawet z pozoru błahego urazu kręgosłupa, gdyż nawet jeśli początkowo nie daje żadnych objawów, rosnący krwiak, opuchlizna lub przemieszczający się krąg, może w dłuższej perspektywie poważnie zaszkodzić.

Najbardziej poważnymi przyczynami bólów pleców są jednak nowotwory, zwłaszcza te złośliwe. To patologiczne zmiany, tworzące się w obrębie opony lub rdzenia kręgowego (często, będące wynikiem przerzutów z innych tkanek) i powoli, lecz systematycznie uciskające rdzeń kręgowy.

human-spine-highlighted-on-model

Jak rozpoznać rodzaj bólu pleców?

W zdecydowanej większości przypadków ból pleców ma charakter przeciążeniowy, tylko ok. 3%  jest spowodowanych stanem zapalnym lub nowotworem.

Ból grzbietu wywołany przeciążeniem lub złą postawą może przydarzyć się w każdym wieku, zwłaszcza osobom pracującym przy biurku, za kierownicą oraz pracownikom fizycznym i sportowcom. Objawy najczęściej nasilają się przy wysiłku i zmniejszają się po odpoczynku. Często można mniej więcej określić jego przyczynę np. przetrenowanie, podnoszenie dużych ciężarów albo uraz. Tego rodzaju bólu, pacjenci najczęściej opisują jako rwący lub przemijający. Ponieważ nie jest związany ze stanem zapalnym, nie ustępuje szybko po podaniu leków NLPZ.

Ból związany ze stanem zapalnym charakteryzuje się często łagodnym początkiem i stopniowym nasilaniem objawów. Nie ustępuje po odpoczynku, natomiast ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w jego załagodzeniu. Często dokucza również w nocy, nie pozwalając choremu zasnąć i wiąże się z poranną sztywnością stawów. Zapalny ból pleców można łagodzić za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ.

W miejscu gdzie rozwija się rak, ból jest charakterystycznym objawem. Niestety, początkowo rak kręgosłupa może nie dawać żadnych objawów, również bólowych. Mogą pojawić się drętwienia kończyn, osłabienie siły mięśniowej, niedowłady, problemy z utrzymaniem moczu; Ból narasta w czasie od delikatnego, aż po bardzo silny, ciężki do wytrzymania. Początkowo ulgę przynoszą zwykłe leki przeciwzapalne, ale wraz z postępem choroby przestają być wystarczające. W miejscach gdzie pojawił się nowotwór mogą występować zgrubienia i guzki wyczuwalne pod palcami.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Przyjmuje się, że jeżeli ból pleców nie jest spowodowany urazem i utrzymuje się powyżej 3 miesięcy należy zwrócić się do lekarza w celu diagnostyki. Jeżeli chory zauważy u siebie inne niepokojące symptomy taki jak: drętwienie i mrowienie w kończynach, nietrzymanie moczu, impotencja, promieniowanie do pośladków, niedowłady itp. warto, aby wykonał wcześniejszą diagnostykę.

więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/nowotwor-kregoslupa/