Nowotwór. Jak sobie pomóc?

Wiadomość o chorobie nowotworowej dotyka nas nagle. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że z rakiem można i trzeba walczyć. Skuteczne leczenie farmakologiczne, wsparcie bliskich, walka z bólem, często terapia z psychologiem to tylko niektóre ze sposobów, które mogą poprawić komfort naszego życia.

Nowotwór – jak sobie pomóc? Podpowiadamy.

Dbaj o siebie

Połączenie psychiki z naszą kondycją fizyczną jest nierozerwalne – dlatego zadbaj o swoje samopoczucie w każdy możliwy sposób. Nie traktuj raka jak wyroku, ale jako przeszkodę, którą trzeba pokonać. Właściwa postawa, pozytywne myślenie i nadzieja potrafią sprawić cuda. Nie wolno ich lekceważyć.

old-age_625x350_71440505723

Postaw na specjalistyczną opiekę

Współczesna medycyna doskonale radzi sobie z problemem choroby nowotworowej. Odpowiednie leczenie prowadzi do wyzdrowienia w większości przypadków. Zadbaj o skuteczne leczenie bólu, zaufaj lekarzom specjalistom i staraj się zadbać o swoją psychikę. Doświadczony psycholog również będzie nieocenionym wsparciem dla całej terapii.

6

Nie rezygnuj z przyjemności

Jeśli masz siłę, nie rezygnuj z codziennych aktywności i staraj się żyć tak, jakby choroby nie było. Umiarkowany ruch, wypoczynek, relaks, przyjemności sprawiają, że Twoja psychika lepiej poradzi sobie z chorobą. Nie unikaj leków, które mogą poprawić Twój stan, zarówno morfiny, jak i leków ułatwiających zasypianie, pomagających w zaparciach czy poprawiających nastrój.

 

Rozwijaj duchowość

Joga, medytacja, religia, zaduma – często pozwalają nam doceniać każdą minutę naszego życia i patrzeć w przyszłość z większym optymizmem i pewnością. Bądźmy uważni i cieszmy się życiem, a po wyleczeniu, nadal podtrzymujmy ten stan.

joga1

Dbaj o bliskich

Dla naszej rodziny choroba jest ogromnym ciosem, takim jak dla nas. Kochajmy ich i starajmy się nawzajem chronić i wspierać. Nie obarczajmy ich wszystkim, ciężar jest i tak bardzo duży do udźwignięcia. Starajmy się, w miarę naszych możliwości, wspólnie iść tą drogą.