Nowotwór piersi – jak rozpoznać, jakie są rokowania?

Nowotwór gruczołu piersiowego to rak, który rozwija się w piersi, a następnie może dać przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych, takich jak mózg, kości czy wątroba. Ten typ nowotworu „walczy” z rakiem płuc o pierwsze miejsce najczęściej pojawiających się nowotworów u kobiet.

Stanowi około 23% wszystkich nowotworów złośliwych u tej płci i powoduje 14% zgonów z tego powodu. Na świecie rozpoznaje się go u 1,5 miliona kobiet rocznie, w tym 400 tys. niestety nie poddaje się skutecznemu leczeniu i umiera. U mężczyzn nowotwór ten zdarza się niezwykle rzadko.

Czynniki ryzyka

Na raka piersi chorują przede wszystkim kobiety po 50 roku życia – aż w 80% przypadków. Rzadko występuje u kobiet w wieku do 45 lat. 5-10% procent nowotworów piersi jest dziedzicznych. Inne czynniki mające wpływ na ten rodzaj nowotworu to późny wiek pierwszej i ostatniej miesiączki, stosowanie antykoncepcji, nadwaga, picie alkoholu.

Objawy raka piersi

Niestety, jak w przypadku większości chorób nowotworowych, rak rozwija się w sposób utajony i najczęściej rozpoznawany jest przypadkowo, jako twardy guzek w piersi, wyczuwalny dotykiem. Guz może pojawić się w górnej części piersi (tak jest w 35% przypadków), najrzadziej występuje w części dolnej przyśrodkowej (około 5% przypadków). Zazwyczaj zmiana powstaje po lewej stronie.

Inne objawy raka piersi, które powinny nas niepokoić:

 • wyciek z brodawki,
 • asymetria sutków,
 • owrzodzenie brodawki lub całej piersi,
 • ból, którego nie potrafimy wskazać innej przyczyny,
 • wciągnięcie brodawki,
 • guzki w okolicach piersi,
 • niewielkie pogrubienie skóry,
 • świąd,
 • pieczenie brodawki,
 • powiększenie pachowych węzłów chłonnych,
 • powiększenie węzłów szyjno-nadobojczykowych,
 • obrzęk skóry, zaczerwienienie (rak zapalny piersi).

Samobadanie piersi – dlaczego takie ważne?

Coroczne, kompleksowe badania całego organizmu to nasz obowiązek, którego przestrzeganie może uratować nam życie. W przypadku nowotworu piersi, nawykiem powinno być samobadanie każdej kobiety po 20 roku życia. Badanie powinno wykonywać się raz w miesiącu, najlepiej kilka dni po menstruacji. Powinno składać się z dwóch etapów – jednym jest oglądanie piersi, drugim badania dotykowe. Szukamy zmian w wielkości, kształcie, symetrii piersi, kolorze skóry i brodawek oraz guzków pod skórą. U kobiet po 40-tym roku życia konieczne jest wykonywanie mammografii co 2 lata, powyżej 50 roku życia – już co roku.

4472639785_123d0505f2_o

Sposoby leczenia

Sposób leczenia jest zależny od konkretnego przypadku – w zależności od sposobu oddziaływania na organizm, celu terapii, etapu choroby. Może to być chirurgia, radioterapia, chemioterapia, hormonoterpia, terapia celowana.

Ból przebijający w nowotworze piersi

Zwalczanie bólu przebijającego jest konieczne nie tylko w przypadku leczenia paliatywnego. Poprawa jakości życia chorego jest konieczna niezależnie od stadium choroby. Badania niejednokrotnie wykazały wpływ psychiki chorego na szanse wyleczenia, dlatego nie należy jej lekceważyć.

Leczenie bólu przebijającego w nowotworze piersi odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku innych nowotworów. Ważny jest dobrze kontrolowany lekami opioidowymi ból stały i upewnienie się, czy nie doszło do pomylenia bólu przebijającego z bólem końca dawki. W takim wypadku należy zwiększyć siłę lub częstotliwość leków kontrolujących ból stały. W przypadku pojawienia się bólów przebijających największą skutecznością obecnie cieszy się fentanyl. Dzięki jego dużej sile i błyskawicznemu czasowi reakcji wykazuje lepsze możliwości niż popularna morfina.

Rokowania

Rokowania o wyleczeniu są zależne od stopnia zaawansowania nowotworu. Jego wczesne wykrycie daje duże szanse na wyleczenie. Natomiast rak rozsiany (z przerzutami) daje najgorsze rokowania – od momentu rozpoznania pacjentki przeżywają średnio 19 miesięcy.