Nowotwór płuc. Objawy, rozpoznanie, rokowania.

Rak płuc to jeden z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych i, niestety, również jeden z najpopularniejszych. Jedynie co 10 chory zapada na ten rodzaj nowotworu, mimo że nie pali tytoniu  – jest to więc choroba cywilizacyjna, na którą w zdecydowanej większości sami ciężko pracujemy przez wiele lat.

Jest zdecydowanie chorobą ludzi po 40-tce, a najwięcej zachorowań odnotowuje się w siódmej dekadzie życia. Na świecie i w Polsce jest najczęściej pojawiającym się nowotworem złośliwym u mężczyzn – u kobiet „rywalizuje” z rakiem piersi. Jakie są objawy i jak wygląda leczenie nowotworu płuc?

Pierwsze objawy nowotworu płuc

Nowotwór płuc w początkowej fazie choroby nie powoduje zazwyczaj żadnych dolegliwości. Kiedy już się rozwinął i zaczynają one występować, niestety zwykle są bagatelizowane i przypisywane dolegliwościom i schorzeniom typowym dla palaczy. Mówimy tutaj o utrzymującym się kaszlu, odkrztuszaniu wydzieliny (również z krwią), nawracającym zapaleniu płuc, chrypce, dusznościach, trudnościachz przełykaniem, bólach w klatce piersiowej itd.

42-26585348

Leczenie raka płuc

Sposoby leczenia raka płuc zależą przede wszystkim od jego rodzaju (rak wielokomórkowy, płaskonabłonkowy, drobnokomórkowy itd.), stopnia zaawansowania nowotworu, wieku i stanu chorego. Stosuje się zazwyczaj różnego rodzaju terapie jednocześnie. Podstawą jest zabieg chirurgiczny usunięcia guza, rzadko poprzedzany chemioterapią, która ma na celu zmniejszenie jego objętości. Po usunięciu zmiany stosuje się radioterapię i chemioterapię.

Najważniejsza jest profilaktyka

Podstawową i pierwszą metodą na zminimalizowanie ryzyka zachorowania na nowotwór płuc jest rzucenie palenia. W 90% choroba ta dotyczy palaczy, więc chorujemy na niego niestety na własne życzenie. Następne 5% zachorowań dotyczy tzw. biernych palaczy. Dotyczy to również dzieci. Dlatego palenie ze swojego życia powinny wykluczyć całe rodziny. Szczególnie, że nałóg papierosowy to również cały szereg innych schorzeń – serca, naczyń krwionośnych itd. Drugą zasadą jest regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym całego ciała, razem z badaniem płuc, szczególności wśród osób, które są lub były palaczami.

Leczenie bólu przebijającego

Ból przebijający może, choć nie musi, dotyczyć każdego rodzaju nowotworu złośliwego, również raka płuc. Prawidłowe leczenie bólu należy ustalić z lekarzem. Ból przebijający to rodzaj krótkotrwałego bólu, o nasileniu na poziomie od 7-10 w dziesięciostopniowej skali w ocenie chorych. Ból ten występuje mimo dobrej kontroli bólu stałego lekami opioidowymi. Należy rozróżnić ból przebijający od bólu końca dawki i dostosować leczenie do swojej sytuacji – poziomu bólu, miejsca leczenia (dom, szpital) i innych czynników.

Rokowania

Niestety, rak płuc generalnie nie jest chorobą łatwą do wyleczenia. Jedynie 20% chorych przeżyje 12 miesięcy po postawieniu diagnozy. Odsetek ten zmniejsza się o 6% po 5 latach od rozpoznania choroby. Największe szanse na wyleczenie mają Ci pacjenci, u których choroba została zdiagnozowana we wczesnym stadium – w tej grupie aż 80% osób ma szansę na przeżycie co najmniej 5 lat od rozpoznania choroby, a część spośród nich zostanie trwale wyleczona.