Nowotwór skóry objawy

Nowotwory skóry dzielą się na złośliwe i niezłośliwe, a każdy z nas ma na ciele co najmniej kilka zmian barwnikowych tzw. pieprzyków, które są właśnie łagodnymi nowotworami skóry. Niektóre jednak mogą ulec zezłośliwieniu. Poznaj objawy nowotworu skóry, które powinny Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.

Znamiona barwnikowe a rak skóry

Każdy człowiek ma na ciele co najmniej kilkanaście znamion barwnikowych. Najpowszechniejsze są te, z którymi się rodzimy, i które towarzyszą nam do końca życia. Jeżeli mają poniżej 1,5 cm wielkości i są w jednolitym kolorze, nie stanowią żadnego zagrożenia. Niepokój powinny natomiast wzbudzić znamiona średnie o wielkości powyżej 1,5 cm do 20 cm oraz znamiona olbrzymie, których średnica osiąga powyżej 20 cm. Zarówno średnie, jak i olbrzymie znamiona nie muszą mieć charakteru złośliwego, ale warto je przebadać, gdyż wykazują tendencję do złośliwienia, a w przypadku znamion olbrzymich o charakterze rakowym istnieje duża szansa, że dojdzie do przerzutów na ośrodkowy układ nerwowy.

 

Znamiona wrodzone mamy od zawsze, ale w trakcie całego życia pojawiają się na skórze tzw. znamiona nabyte o charakterze łagodnym lub atypowym. Każdemu nowemu znamieniu warto się bacznie przyjrzeć. Jeśli pieprzyki mają jednolity kolor i owalny kształt o gładkich krawędziach, wtedy nie ma powodu do niepokoju; jeżeli jednak taki nowo powstały pieprzyk ma więcej niż 6 mm średnicy, niejednolitą barwę, a do tego niesymetryczny kształt o nieregularnych, wałowatych  brzegach, wtedy należy taką zmianę dokładniej przebadać, gdyż może być to nowotwór skóry. Objawy mogą nawet wskazywać na czerniaka skóry.

 

Dobra wiadomość jest taka, że zaledwie niewielki procent zmian skórnych ma szansę ulec zezłośliwieniu. Przeciętny dorosły człowiek ma przynajmniej 20 pieprzyków, a nawet 3/4 populacji ma jakieś znamię atypowe o charakterze łagodnym. Tylko 25-40% czerniaków tworzy się z istniejącego znamienia np. pod wpływem działania promieni UV.

 

Nowotwór skóry – objawy, na które należy zwrócić uwagę

Raki skóry we wczesnym stadium rozwoju wyglądają niewinnie i mogą nie wzbudzać podejrzeń, dlatego często są bagatelizowane. W przypadku raka kolczystokomórkowego pojawiają się niewielkie zgrubienia na skórze; guzek może być kopulastowyniosły o perełkowatej barwie, który rośnie bardzo powoli, a po pewnym czasie tworzy krwawiący strupek, który nie chce się zagoić. To jednak dość późny objaw, świadczący o zaawansowanym stadium, wcześniej zmiana może mieć wygląd niewzbudzającego podejrzeń guzka lub wykwitu przypominającego bliznę.

 

Innym rodzajem nowotworu skóry jest rak podstawnokomórkowy, występujący najczęściej na głowie, na skórze twarzy i szyi, choć zdarza się także, że rozwija się w innych okolicach ciała, jednak zdecydowanie rzadziej. Typowy rak podstawnokomórkowy ma wygląd guzka otoczonego wałowatym brzegiem. Zmiana może być pokryta ranką ze strupem, który cyklicznie odpada, nigdy się nie gojąc.

Wakacje na play - zdrowe opalanie

Czerniak – objawy

Najgroźniejszym i budzącym słuszny strach nowotworem skóry jest czerniak. To złośliwa i szybko rozwijająca się zmiana skórna, która niezauważona może dać liczne przerzuty na okoliczne tkanki oraz narządy wewnętrzne. Śmiertelność czerniaka jest wysoka, ale na szczęście jest to też najrzadziej występująca postać nowotworu skóry i stanowi ok. 2% zachorowań na wszystkie nowotwory, choć statystyki wskazują, że zachorowalność na czerniaka systematycznie wzrasta.

 

Czerniak ma najczęściej charakterystyczny wygląd: rozlany, nieregularny guzek o ciemnym zabarwieniu, znacznie wyróżniający się od innych znamion barwnikowych. Jest to jeden z niewielu raków, które dzięki samokontroli można wykryć we wczesnym stadium rozwoju. Szybkie rozpoznanie czerniaka umożliwia jego skuteczne i całkowite wyleczenie.

 

Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne utworzyło schemat postępowania, pomocny w samo wykrywaniu czerniaka. Schemat nosi nazwę ABCD i warto się z nim zaznajomić. Są to 4 cechy wyróżniające czerniaka od innej, typowej zmiany skórnej.

  • Cecha A – czy znamię jest duże i asymetryczne?
  • Cecha B – czy ma nieregularne i niewyraźne brzegi?
  • Cecha C – jaki kolor ma zmiana? Niepokój powinna budzić kolorystyka czarna, brązowa lub niebieska, a w przypadku istniejącej już zmiany utrata barwnika lub zabarwienie na czarno.
  • Cecha D – jaki rozmiar ma zmiana? Podejrzenia powinni zwracać znamiona o średnicy większej niż 6 mm.

 

Charakterystyczne objawy czerniaka:

  • owrzodzenie,
  • świąd,
  • zaczerwienienie,
  • niesymetryczny wygląd,
  • obwódka wokół znamienia.

 

Analizując znamię pod kątem powyższych czterech cech, masz szansę na wczesne zauważenie i wykrycie patologicznych znamion, świadczących o rozwoju nowotworu skóry. Jeżeli tylko odkryjesz coś, co Cię zaniepokoi, zgłoś się do lekarza, który skieruje Cię na dokładne badania diagnostyczne. Niektóre zmiany, nawet jeśli są niezłośliwe lekarz może zechcieć prewencyjnie usunąć. Dotyczy to zwłaszcza pieprzyków o podejrzanym kształcie oraz znajdujących się w miejscach trudnych do obserwacji np. na skórze głowy, w okolicy miejsc intymnych, na plecach itp.

 

Kto choruje na nowotwory skóry?

Przyczyn rozwoju raków skóry jest wiele i nie wszystkie są do końca poznane. Wiadomo, że dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne oraz środowiskowe. U osób, u których w rodzinach notowano przypadki zachorowań na raka, ryzyko to jest kilkukrotnie wyższe, niż u osób bez predyspozycji genetycznych. Ponadto czerniak znacznie częściej rozwija się u osób o jasnej karnacji i jasnych włosach oraz niebieskich oczach. Takie osoby powinny szczególnie zwracać uwagę na to, by podczas opalania stosować kremy z wysokim filtrem, gdyż nadmierne wystawienie na promieniowanie UV (naturalne i sztuczne) znacząco zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry.

 

Więcej na: https://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/rak-skory/