Nowotwór skóry? To nie musi być czerniak

Nowotwór skóry to choroba polegająca na niekontrolowanym wzroście nieprawidłowych komórek skóry. Nie wykryty, może dawać przerzuty ze skóry do innych tkanek i narządów. Istnieje wiele odmian raka skóry. Najpopularniejszy i najgroźniejszy czerniak występuje rzadziej, niż powszechniejszy i dużo łatwiejszy w wyleczeniu rak podstawnokomórkowy. Jak w przypadku każdego nowotworu, wczesne rozpoznanie choroby zwiększa szanse na wyleczenie – mimo to wciąż niewiele osób zwraca uwagę na zmiany na skórze, które są potencjalnie groźne.

Objawy raka skóry

Małe, lśniące zmiany na skórze, a czasem wręcz przeciwnie, czerwone, ciemne, twarde i mające tendencję do krwawienia – wszystkie znamiona na skórze powinny nas niepokoić. Również ( a może szczególnie) zmiany w obrębie już istniejących znamion. Najgorsze oznaki to asymetria tych zmian, nieregularne brzegi, nieregularne zabarwienie. Lekarz powinien obejrzeć również wszystkie znamiona powyżej 6 mm lub takie, które krwawią, nie chcą się goić itd.

Najważniejsza profilaktyka

Wiele można zrobić, aby zapobiec wystąpieniu choroby nowotworowej lub wykryć ją na tyle szybko, aby skuteczne było jej leczenie. Zdrowy tryb życia, ograniczenie do minimum przebywania na słońcu, używaniem kremów z filtrem o faktorze 30 lub wyższym, unikanie solariów i oczywiście regularne badania u dermatologa to klucz do sukcesu.

shutterstock_79761781

Leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu nowotworów skóry jest przede wszystkim chirurgiczne usunięcie epicentrum choroby – zmienionego nowotworowo guza. W zależności od rodzaju nowotworu, jego stopnia zaawansowania i innych czynników, leczenie może zakończyć się na tym etapie, ale nie musi. Aby zapobiec nawrotom czy przerzutom często dostajemy skierowanie na chemioterapię, radioterapię lub immunoterapię. To ważne szczególnie w przypadku czerniaka, u którego bardzo często dochodzi do przerzutów, w porównaniu np. do raka podstawnokomórkowego czy płaskonabłonkowego.

Rodzaje nowotworów skóry

Rak podstawnokomórkowy – najmniej niebezpieczny i najczęściej występujący nowotwór skóry. Charakterystyczny objaw to błyszczący guzek w kolorze skóry, który rośnie wolno, ale często towarzyszy mu strupek lub owrzodzenie, które nie chce się goić.

Rak kolczystomokórkowy – drugi z rankingu najpopularniejszych raków skóry, występuje w miejscach najbardziej narażonych na działanie światła słonecznego – na twarzy, szyi, w okolicach uszu, na grzbietach rąk.

Czerniak

Najrzadziej występujący i najniebezpieczniejszy – przyjmuje postać ciemnych plam o nieregularnych brzegach lub wielokolorowych plam i guzków, które szybko rosną. Jest to nowotowór, który wyjątkowo szybko się rozwija i często daje przerzuty.

Rokowania

Wszystko jest zależne od rodzaju raka – kiedy u podstawnokomórkowego są znakomite, rak kolczystokomórkowy ma gorsze rokowania, ponieważ w przeciwieństwie do tego pierwszego daje przerzuty, głównie do węzłów chłonnych i charakteryzuje się szybszym od niego wzrostem. W przypadku czerniaka najważniejsze jest stadium kliniczne choroby. We wczesnych stadiach wskaźniki 5-letniego przeżycia wynoszą 60-90%, w kolejnych stadiach odpowiednio: 20-70%, 5-10%, i poniżej 10% w ostatnim, IV stopniu zaawansowaniu choroby.

Dowiedź się więcej o temat nowotworów na: http://bolprzebijajacy.pl/