Nowotwór u dziecka. Jak rozmawiać, jak sobie z tym radzić?

Nowotwór u dziecka to ogromny cios dla rodziców i trudne zadanie do wykonania – jak rozmawiać z dzieckiem o jego chorobie? Jak się zachować? Rodzic musi walczyć przy dziecku ze swoimi emocjami, pomagać, wspierać i informować najważniejszych rzeczach.

To zadanie trudne, ale dziecko ma prawo do informacji o swoim stanie zdrowia. Statystyki są zresztą pozytywne – w 80% rak u dzieci jest wyleczalny. Nowotwór u dziecka to przeważnie choroba przewlekła, nie śmiertelna. Doradzamy, jak zachować się w takiej sytuacji.

Zdobądź wiedzę na temat nowotworu

Pytaj lekarza o wszystko, zwiększaj swoją wiedzę przy pomocy wiarygodnych źródeł. Musisz być przygotowany na wiele rzeczy. Wiedza na temat osłabienia dziecka po chemioterapii, że nie wszystkie dzieci kwalifikują się do przeszczepu i nie jest on gwarancją wyleczenia, że rak po 5 latach bez wznowy uważa się za wyleczony – to podstawy, a już dają siłę, żeby sprostać wyzwaniu.

Rozmowa z dzieckiem to podstawa

Dziecko ma prawo wiedzieć, na co choruje. Unikając odpowiedzi na jego pytania, sprawiasz, że myśli, że odpowiedź jest zbyt straszna – pozostawiasz go samego ze swoim bólem i strachem, karząć mu się z nim zmierzyć. Nazwanie choroby sprawia, że dziecko wie, dlaczego jest w szpitalu, dlaczego się leczy. Oczywiście, że będzie krzyczeć i płakać, ale po tym wszystkim poczuje ulgę.

 rozmowa-z-dzieckiem

Nie kłam

Kłamstwo na temat zdrowia dziecka to najgorsze co można zrobić. Dzięki temu tracisz jego zaufanie, czuje, że jest ze wszystkim sam. Ono i tak dowie się prawdy – od kolegów ze szkoły, od lekarza, czy pracowników szpitala, którzy mają obowiązek odpowiedzi na pytania małego pacjenta. Dziecko, które ma wiedzę na temat tego, co się z nim dzieje, jest spokojniejsze.

Traktuj dziecko tak samo, jak wcześniej

Dziecko musi wrócić do normalnego funkcjonowania, do rówieśników, do szkoły. Usunięcie wszystkich granic i rygorów przez chorobę, pozwalanie na wszystko, czego dziecko sobie zapragnie, nie minimalizuje jego lęku, a do tego sprawi, że w przyszłości jego wychowanie będzie cięższe. Nie ma nic złego w komputerze, dziecko potrzebuje stymulacji, ale nadmiar wszystkiego szkodzi, a dziecku najbardziej potrzeba rodziców.

untitled-_-farhang-haghighat-_-flickr

Myśl o sobie

Nie musisz chować się z płaczem przy dziecku, nie musisz na siłę być radosnym – staraj się jednak przekazywać mu dobre emocje, być w dobrej kondycji, aby go nie przerażać. Dbaj o siebie, nie przebywaj w domu non stop, pozwól sobie na rozrywkę – dobrzy rodzice, to szczęśliwi rodzice. Musisz być dobry dla siebie i pozwolić sobie na odpoczynek.

Pamiętaj o rodzeństwie

Nie zapominaj o swoich dzieciach, rzucając wszystko dla tego chorego, pokazując wszystkim, że nic innego nie jest teraz ważne. Twoje zdrowe dzieci nie mogą myśleć, że nie są kochane i mniej ważne, dlatego, że ich brat czy siostra są chore. Rodzeństwo również ma prawo wiedzieć o chorobie, z pewnością są zaniepokojeni. Wymykaj się ze szpitala i spędzaj czas również ze zdrowymi dziećmi, żeby czuły, że jesteś również dla nich.