Odwodnienie i jego wpływ na nasz organizm

Troska o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu jest niezwykle istotna. Woda i elektrolity są bowiem niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, a już nawet niewielkie odwodnienie niesie za sobą niekorzystne dla zdrowia skutki. Zobaczmy, jak niedobór płynów może wpłynąć na nasz organizm.

Pierwsze stadium odwodnienia

Zaburzenie równowagi płynów w organizmie w pierwszym etapie nie daje bardzo dotkliwych skutków. Może pojawić się suchość warg i uczucie suchości w ustach, wzmożone pragnienie oraz zmniejszenie częstotliwości oddawania moczu. Często pojawia się również osłabienie, choć niektórzy reagują odwrotnie – pobudzeniem. U niektórych, szczególnie tych bardzo wrażliwych, może pojawić się również ból głowy.

W takiej sytuacji naturalnym sposobem na pozbycie się powyższych dolegliwości jest uzupełnienie płynów. Warto sięgnąć po wodę, zwłaszcza tę niegazowaną, która jest dla nas najzdrowsza. Najlepiej płyny uzupełniać stopniowo, czyli pijąc wodę łyk po łyku, zamiast od razu wypić np. pól litra. Takie stopniowe nawodnienie da zdecydowanie lepszy efekt niż jednorazowa duża dawka płynów.

Warto się również zastanowić, czy w naszej codziennej diecie nie jest zbyt mało płynów. Mówi się o tym, że powinniśmy dostarczać organizmowi co najmniej 2-2,5 litra płynów dziennie, a przy upałach nawet dwa razy więcej. Niestety niektórzy lekceważą te zalecenia, przez co ich organizm jest w stanie delikatnego permanentnego odwodnienia.

Human with high level of dehydration and sad face

Drugie stadium odwodnienia

Dużo bardziej widoczne objawy pojawiają się, gdy mamy do czynienia z poważniejszym odwodnieniem. Wynika ono zwykle nie tylko z zaniedbań w diecie, ale zwykle jest wynikiem choroby związanej z biegunką, wymiotami czy wysoką gorączką. Może być również następstwem innych chorób, które prowadzą do obniżenia łaknienia.

W tym przypadku objawem jest utrata plastyczności skóry, przyspieszenie akcji serca, znaczące osłabienie. Takie objawy się nie tylko wynikiem zbyt małej ilości wody w organizmie, ale również zachwianej równowagi elektrolitowej. Wraz z wodą podczas wymiotów czy biegunki tracone są magnez, potas czy wapń, których niedobór daje właśnie takie efekty.

Jeśli dojdzie do tak dużego odwodnienia to należy zrobić wszystko, aby uzupełnić niedobór wody i elektrolitów. I znów, nie chodzi o to, by nagle dostarczyć litr wody do organizmu, lecz by powoli, nawet łyk po łyku w odstępach kilkuminutowych, podawać płyny z elektrolitami. Tylko takie działanie może przynieść zamierzony efekt.

Należy jednak pamiętać, że jeśli podanie jakichkolwiek płynów kończy się kolejnymi wymiotami, a widzimy wyraźne objawy poważnego odwodnienia, to jest to już stan, który wymaga konsultacji z lekarzem, a nawet hospitalizacji. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób starszych i małych dzieci, które są mniej odporne nawet na niewielkie wahania poziomu nawodnienia organizmu.

Water percentage in body.  illustration in vector formatTrzecie stadium odwodnienia

Ostatnie stadium odwodnienia niesie za sobą nie tylko zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale nawet dla naszego życia. Przy poważnym odwodnieniu dochodzi bowiem do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, mogą wystąpić drgawki i utrata przytomności. Taki stan bezwzględnie wymaga hospitalizacji, bo tylko szybkie nawodnienie organizmu kroplówką może w takim wypadku pomóc.

Jedynym sposobem na uniknięcie tak drastycznego scenariusza jest obserwacja organizmu, dzięki której będziemy mogli zareagować już na pierwsze oznaki odwodnienia. Warto nieustannie pamiętać, że woda jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i powinniśmy pić jej jak najwięcej.