Olejek cytrynowy: jak wykorzystać jego wszechstronne właściwości?

Olejek cytrynowy wykazuje wszechstronne właściwości, które od dawna wykorzystywane były do celów zdrowotnych i kosmetycznych. Wyróżnia go nie tylko charakterystyczny, orzeźwiający zapach, ale i długotrwałe działanie antyseptyczne i odkażające.

 

Eteryczny olejek cytrynowy swoje właściwości zawdzięcza aż 40 różnym związkom, wśród których dominującym składnikiem jest limonen. Działa dezynfekująco i zmniejsza ryzyko zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi.

 

Olejek cytrynowy przy przeziębieniu i infekcjach górnych dróg oddechowych

 

Warto sięgnąć po olejek cytrynowy, gdy pojawiają się pierwsze dolegliwości świadczące o przeziębieniu, np. kaszel i katar, ból gardła, gorączka, osłabienie organizmu. Zawarte w olejku substancje wykazują działanie antyseptyczne, dlatego też pomagają hamować rozwój drobnoustrojów w błonach śluzowych dróg oddechowych.

 

Olejek cytrynowy pozytywnie wpływa również na prawidłowe działanie układu odpornościowego. Warto więc mieć go przy sobie nie tylko na wypadek pojawienia się przeziębienia lub grypy, ale również do zastosowań profilaktycznych.

 

  • Jak stosować?

Olejek może być stosowany zarówno jako roztwór do picia, płyn do przepłukiwania jamy ustnej i gardła, a także do nacierania ciała w celu złagodzenia dolegliwości i polepszenia samopoczucia.

 

Olejek cytrynowy przy dolegliwościach dyspeptycznych

 

Regularne stosowanie olejku cytrynowego może sprzyjać w łagodzeniu dolegliwości dyspeptycznych, które potocznie określane są jako niestrawność. Polecany jest szczególnie osobom borykającym się ze zgagą, gdyż neutralizuje kwasy żołądkowe.

 

  • Jak stosować?

Przy często nawracających dolegliwościach trawiennych zaleca się regularne stosowanie olejku doustnie (np. kilka kropli rozcieńczonych w szklance wody).

 

Olejek cytrynowy dla lepszego samopoczucia

 

Cytrynowy zapach jest orzeźwiający i świeży, dlatego świetnie wpływa na samopoczucia, pomaga się skoncentrować i odzyskać energię do działania. Delikatny aromat olejku sprzyja również w łagodzeniu emocji, szczególnie tych negatywnych, takich jak przygnębienie czy zdenerwowanie.

 

  • Jak stosować?

W celu polepszenia samopoczucia można natrzeć olejkiem klatkę piersiową, plecy, skroń, a nawet stopy. Delikatny masaż oraz energetyzujący zapach olejku pomagają się zrelaksować i odprężyć zmęczone, napięte mięśnie. Napój z kilkoma kroplami olejku cytrynowego z dodatkiem świeżej mięty to świetny sposób na naturalne pobudzenie organizmu i ukojenie pragnienia w czasie upałów.

 

Olejek cytrynowy na owady

 

Olejek cytrynowy działa odstraszająco na owady, które nie przepadają za zbyt intensywnymi zapachami. Dodając go do mieszanek zapachowych, rozpylając w powietrzu lub wcierając kilka kropli w skórę, możemy skutecznie chronić się przed komarami, a także muchami i meszkami. Pomocny będzie również w przypadku ukąszenia, ponieważ wykazuje właściwości łagodzące swędzenie.

 

  • Jak stosować?

Olejek stosowany jako środek przeciw owadom może być rozpylony w powietrzu lub naniesiony bezpośrednio na skórę. W celu złagodzenia swędzenia należy nanieść kilka kropel w miejsce ugryzienia i delikatnie wmasować.