Ostropest plamisty i jego właściwości

Ostropest plamisty to roślina, której właściwości lecznicze są znane od starożytności. Przez wieki nic się w tym względzie nie zmieniło i nadal doceniamy to, że w tej niepozornej roślinie kryje się całe pole przeróżnych wartościowych składników, a lista dolegliwości, w których roślina ta może pomóc jest równie imponująca. Poznajmy więc ostropest plamisty nieco bliżej.

Ostropest plamisty i jego pochodzenie

Ostropest plamisty jest rośliną z rodziny astrowatych, która osiąga nawet do 1,5 m wysokości. Swoją nazwę zawdzięcza białemu żyłkowaniu na liściach, które według legendy pojawiło się, gdy kropla mleka Marii karmiącej Jezusa spadła na liście tej rośliny.

Ostropest, zwany również pstrokiem, pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, choć współcześnie można go spotkać również w innych częściach globu: Europie Środkowej ( w tym także w Polsce), Australii czy Ameryce.

 

Co kryje ostropest?

Lecznicze działanie ostropest zawdzięcza znajdującej się w jego owocach sylimarynie. Owoce zbiera się pod koniec lata i pozyskuje się z nich właśnie tę substancję. Z owoców tych robi się nalewkę lub napar, a można również dostać preparaty zawierające wyciąg z tej rośliny.

Sylimaryna ma szereg właściwości przeciwzapalnych, przeciwrodnikowych, rozkurczowych, żółciopędnych, detoksykacyjnych. Obok niej w owocach znajduje się również histamina, witaminy: B2, D, E, sole mineralne: miedź, selen i cynk.

 

Ostropest a problemy z wątrobą

Jak widać po bogactwie składników, które znajdują się w ostropeście, można przypuszczać, że roślina ta będzie pomocna w leczeniu przeróżnych dolegliwości. Na pierwszy plan wysuwają się te związane ze schorzeniami wątroby, bo zawarta w ostropeście sylimaryna ma zbawienny wpływ na wątrobę. Pomaga wzmocnić wątrobę i łagodzi jej stany zapalne. Wspiera również walkę z zaburzeniami jej funkcjonowania i to niezależnie od tego, czy powstały one w wyniku nadużywania alkoholu, narkotyków, leków czy wirusowego zapalenia wątroby typu C. Co ciekawe, ostropest plamisty może się okazać również skutecznym sprzymierzeńcem w walce o życie i zdrowie po zatruciu muchomorem sromotnikowym.

Poza wspomaganiem pracy wątroby, ostropest możemy również stosować wspomagająco przy innych problemach trawiennych. Będzie on działał skutecznie w walce z wzdęciami, przy zespole jelita wrażliwego, przy problemach z brakiem apetytu, czy uciążliwym odbijaniem. Można go stosować również zapobiegawczo przeciw stłuszczeniu wątroby.

 

Inne właściwości lecznicze ostropestu

Ostropest nie ogranicza swojego leczniczego działania jedynie do problemów związanych z wątrobą i układem trawiennym. Jest on również skutecznym lekiem na problemy związane z łuszczycą. Pomaga on bowiem odtruwać organizm z toksyn i dzięki temu łagodzi przebieg tej choroby.

Ostropest jest również skuteczny w walce ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Dzięki temu jest on używany jako element profilaktyki przeciwmiażdżycowej. Warto pamiętać, że miażdżyca jest nazywana chorobą cywilizacyjną, a jej skutki, z udarem włącznie, niosą często śmiertelne żniwo.

Naukowcy nadal pracują nad innymi obszarami, w którymi można wykorzystać właściwości lecznice ostropestu. Badania naukowców ze Stanów Zjednoczonych pokazują, że sybilina, jedna z substancji wchodzących w skład sylimaryny, pomaga skutecznie hamować rozwój i rozprzestrzenianie się komórek rakowych. Jest to więc kolejny dowód na to, że warto znać właściwości lecznicze ostropestu i korzystać z nich, bo płyną one prosto z natury.