Paracetamol – sprawdź, czy wiesz o nim wszystko!

Paracetamol, jak wiele leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, dostępny jest nie tylko w aptekach, a też na stacjach benzynowych, w sklepach spożywczych i kioskach. Uważany jest za lek bezpieczny, jednak należy zachować czujność – stosunkowo szybko można go przedawkować, a przekroczenie dziennej dawki powoduje często poważne konsekwencje. Warto bliżej przyjrzeć się działaniu tego popularnego leku.

Czym jest paracetamol i jak działa?

Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Właściwości przeciwgorączkowe spowodowane są hamowaniem syntezy prostyglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym (to prostyglandyny wpływają na ośrodek termoregulacji w podwzgórzu i podwyższają ciepłotę ciała).

para1

Paracetamol zmniejsza także wrażliwość receptorów bólowych. Dzięki temu podwyższa się próg odczuwania bólu. Lek przeciwbólowo działa przez 4 do 6 godzin, a jego działanie przeciwgorączkowe utrzymuje się nawet 6 do 8 godzin.

Paracetamol nie ma działania przeciwzapalnego.

Kiedy stosuje się paracetamol i jak go dawkować?

Paracetamol stosuje się głównie w leczeniu:

  • objawów gorączki;
  • bólów o słabym i umiarkowanym nasileniu, między innymi bólów menstruacyjnych, migrenowych, towarzyszących chorobom nowotworowym, nerwobóli, bólów uszu, zębów reumatycznych, pooperacyjnych, kostnych;
  • bólów o mocnym nasileniu w połączeniu z lekami opioidowymi, na przykład z morfiną lub kodeiną.

Warto pamiętać, że paracetamol na własną rękę należy stosować krótkotrwale – w takiej sytuacji  maxymalna dzienna dawka wynosi 4 g. W przypadku przewlekłej terapii należy koniecznie obniżyć dobowe spożycie leku do 2,5 g i obowiązkowo skonsultować się z lekarzem.

Na co warto uważać i kiedy nie zażywać leku?

para3W związku z tym, że paracetamol jest metabolizowany w wątrobie, należy uważać, aby nie przekroczyć zalecanej dobowej dawki leku. Może to wywołać objawy zatrucia i ciężkie uszkodzenie wątroby..

Szczególnie powinny uważać osoby, które cierpią na przewlekłe choroby wątroby, a także osoby, których organizm jest osłabiony w wyniku głodu i nieodpowiedniej diety (cysteina – aminokwas niezbędny do syntezy wspomnianego glutaionu – dostarczany jest organizmowi z pożywieniem).

Paracetamol, stosowany sporadycznie i w odpowiednich dawkach, nie jest lekiem, który zagraża zdrowiu. Warto jednak pamiętać, że przy obliczaniu jego dziennej dawki, trzeba sprawdzić, czy inne leki spożywane w tym samym czasie nie mają go w składzie.

Dowiedź się więcej jak dzieła paracetamol z artykułu na stronie http://febrisan.pl/porady/jak-dziala-paracetamol/