Wszystko, co powinieneś wiedzieć o bólu głowy – przyczyny, rodzaje, leczenie

Ból głowy to dolegliwość, której niemalże każdy doświadczył na sobie – szacuje się, że w ciągu roku przytrafia się on aż 9 na 10 osobom. Pomimo tego, że ból głowy zwykle nie świadczy o poważnej chorobie, w określonych wypadkach wymaga konsultacji z lekarzem. Poznaj przyczyny, z powodu których najczęściej boli nas głowa i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.

Ból głowy – samoistny lub wtórny

Ból głowy może pojawić się samoistnie i sam w sobie stanowić dolegliwość (a nie być jedynie objawem choroby). Jeżeli tak się dzieje, mówimy o bólu samoistnym lub pierwotnym.

Do grupy pierwotnych bóli głowy zalicza się:

 • migrenę,
 • klasterowy ból głowy,
 • napięciowy ból głowy.

Spośród wszystkich rodzajów bólu samoistnego, najczęściej zmagamy się z napięciowym bólem głowy, którego przyczyny są nie do końca jasne. Prawdopodobnie powstaje on w wyniku wystąpienia wielu czynników, takich jak styl życia, uwarunkowania genetyczne czy środowisko, w jakim żyjemy.

Drugą grupą bóli głowy są te, które powstają w wyniku choroby i stanowią jeden z jej objawów. Ból głowy może towarzyszyć takim stanom, jak:

 • grypa lub przeziębienie,
 • angina,
 • zapalenie ucha środkowego,
 • zapalenie zatok,
 • alergia,
 • uraz głowy,
 • odwodnienie organizmu,
 • nerwoból nerwu trójdzielnego,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
 • zatrucie,
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • nowotwór mózgu.

Wtórny ból głowy może występować również jako jeden z objawów nadużywania alkoholu lub palenia papierosów.
Strong headache at the work

Ból głowy – kiedy do lekarza?

Ból głowy, który pojawił się nagle, jest bardzo intensywny i szybko narasta, wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. Alarmujące powinny być również objawy, które pojawiają się wraz z bólem głowy, m.in. gorączka, zaburzenia widzenia, wymioty czy napady padaczkowe.

Diagnostyka bólu głowy opiera się zwykle na wywiadzie lekarskim oraz badaniach obrazowych, takich jak EEG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Metody te pozwalają na wykluczenie takich przyczyn bólu jak epilepsja czy nowotwór.

Najczęstsze rodzaje bólu głowy

Aby skutecznie leczyć ból głowy, warto rozpoznać jego rodzaj i dotrzeć do przyczyny, która go wywołała. Poniżej prezentujemy siedem najczęściej pojawiających się rodzajów bólu. Sprawdź, czy odpowiadają one Twoim dolegliwościom.

 1. Ból głowy związany z alergią – odczuwasz ucisk w okolicy zatok, Twoje oczy łzawią i swędzą, a ból głowy zlokalizowany jest przede wszystkim w okolicy twarzy? Bardzo możliwe, że jest on wywołany przez reakcję alergiczną. Ulgę przyniosą Ci leki antyhistaminowe lub kortyzon.
 2. Zatokowy ból głowy, – jeżeli przeszedłeś niedawno przeziębienie lub grypę i odczuwasz nasilający się podczas pochylania ból w okolicy oczu, policzków lub czoła, prawdopodobnie zmagasz się z zapaleniem zatok. Aby wyleczyć tę dolegliwość, stosuje się zwykle leki obkurczające błonę śluzową nosa, irygacje, a w przypadku infekcji bakteryjnej – antybiotyki.
 3. Stres, lęk lub zmęczenie – jeżeli w ostatnim czasie musiałeś znosić wiele silnych emocji lub niewystarczająco odpoczywałeś, możesz odczuwać ból, zlokalizowany w górnej części czoła, promieniujący w inne rejony głowy. Skutecznym sposobem na stresowy ból głowy są zwykle techniki relaksacyjne, medytacja, rozluźniające ćwiczenia z oddechem. Niezbędne jest także zapewnienie sobie odpowiedniej dawki odpoczynku i snu.

Donna con mal di testa a letto, emicrania e sinusite

4. Klasterowy ból głowy – ten rodzaj bólu zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn. Opisywany jest jako bardzo intensywny, palący lub kłujący. Ból klasterowy obejmuje zwykle jedną połowę twarzy. Mogą towarzyszyć mu takie objawy jak zaczerwienienie skóry, łzawienie oczu lub zatkany nos. Niestety, przyczyny powstawania tego typu bólu nie są wyjaśnione. Bardzo prawdopodobne, że jest to dolegliwość dziedziczona genetycznie. W celu uśmierzenia klasterowego bólu głowy doraźnie stosuje się leki przeciwbólowe.

5. Kofeinowy ból głowy – jeżeli na co dzień wypijasz duże ilości kawy, nagłe odstawienie kofeiny może wywołać u Ciebie pulsujący ból głowy, obejmujący całą czaszkę. Powinien być to dla Ciebie znak, że Twój organizm za bardzo uzależnił się od kofeiny. Zmniejszaj stopniowo ilość wypijanych dziennie kaw lub całkowicie wyeliminuj je ze swojej diety.

6. Migrena – ból głowy obejmuje zwykle jedną połowę głowy, jest umiarkowany lub silny i może utrzymywać się nawet do 72 godzin. Migrenowym bólom głowy często towarzyszą nudności lub wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Doraźną ulgę w dolegliwościach mogą przynieść leki przeciwbólowe, jednak w celu zapobiegania występowania migreny w przyszłości, konieczna jest konsultacja lekarska i wdrożenie odpowiednich środków farmakologicznych (zwykle zolmitriptan lub sumitriptan).

7. Problemy z trawieniem – chociaż jest to nieco zaskakujące, ból głowy może zostać wywołany przez niestrawność (powstałą np. na skutek alergii pokarmowej lub spożycia alkoholu). Tego typu ból obejmuje zwykle skronie, okolice oczu oraz czoło, towarzyszą mu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Doraźną ulgę mogą przynieść środki wspomagające trawienie.

W przeważającej większości przypadków ból głowy nie stanowi niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia czy życia, a do jego zwalczenia wystarczą ogólnodostępne leki przeciwbólowe czy metody naturalne. Kiedy jednak ból jest intensywny, leki nie przynoszą poprawy, a my obserwujemy inne niepokojące objawy – niezwłocznie należy udać się do lekarza.