Jak powinno wyglądać leczenie zgagi?

Osoby narzekające na często pojawiające się objawy zgagi zdecydowanie nie powinny tego bagatelizować. Przede wszystkim nie warto męczyć się z kwaśnym posmakiem w ustach, pieczeniem w przełyku i innymi objawami zgagi skoro można tego uniknąć, a wiele osób z pewnością dobrze wie, jak bardzo dolegliwość ta może uprzykrzyć życie, zwłaszcza gdy ma tendencje do przedłużania się. Poza tym nieleczona zgaga może wywoływać poważne problemy z przełykiem, lepiej więc działać, nim będzie za późno. Jak zatem powinno wyglądać leczenie zgagi?

Najważniejsza jest profilaktyka

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że mimo iż w sprzedaży znaleźć można skuteczne leki na zgagę, o wiele lepiej jest zapobiegać pojawianiu się tej przypadłości niż borykać się z nią, kiedy już się pojawi. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, bo czasami pojawianie się zgagi jest objawem istnienia chorób przewlekłych, na przykład refluksu i wówczas możliwe jest głównie leczenie objawowe. Zgaga może też pojawić się w wyniku stosowania niektórych leków, które nie zawsze można odstawić bądź zamienić na inne, nie wywołujące takich dolegliwości, ale w każdym innym przypadku, tj. np. gdy zgaga wywoływana jest przez określone pokarmy, warto starać się unikać czynników, które ją powodują. Rzecz jasna wymaga to uprzedniego obserwowania organizmu, gdyż nie każdy od razu jest w stanie powiedzieć, co w jego przypadku sprawia, iż pojawiają się objawy zgagi. Istnieją też przypadki osób, u których zgaga pojawia się praktycznie samoczynnie (na przykład w przypadku wrzodów żołądka, kiedy to palenie w przełyku pojawia się nie w następstwie spożytego posiłku, ale jeszcze przed nim), ale jeśli tylko można to określić, zdecydowanie warto pokusić się o diagnozę, by potem móc unikać tego, co szkodzi.

Co, kiedy zgaga już się pojawi?

Osoby często doświadczające objawów zgagi czasami mają wypróbowane domowe metody, takie jak picie dużych ilości wody, co ma rozcieńczyć kwas żołądkowy, czy też picie mleka. Czy są one jednak skuteczne? W przypadku wody skuteczność jest znikoma, a na efekty trzeba długo czekać, woda nie pomoże też, gdy problem jest mocno nasilony. Picie mleka zaś przynosi efekt odwrotny do zamierzonego – ulga jest chwilowa, potem zaś organizm zaczyna wydzielać jeszcze większa ilość kwasu żołądkowego, objawy zgagi mogą się więc nasilić. Jeśli więc leczenie zgagi ma być skuteczne, lepiej sięgnąć po sprawdzone środki z apteki, wybierając zwłaszcza te, które, zawierając pantoprazol, blokują wydzielanie kwasu żołądkowego.

Takie doraźne leczenie zgagi może przynieść dobre efekty, także w przypadku, gdy jest ona mocno nasilona i trwa dłużej niż parę godzin. Jednakże jeśli zgaga pojawia się często i jest mocno dokuczliwa, nie można opierać się tylko na doraźnym usuwaniu jej objawów, lecz trzeba sprawdzić, czy nie jest ona symptomem poważniejszych problemów ze zdrowiem. Przypadłość ta często sygnalizuje istnienie refluksu żołądkowo-przełykowego, choroba ta zaś, mająca charakter przewlekły, często wymaga bardziej zaawansowanego leczenia niż tylko usuwanie objawów zgagi za pomocą leków dostępnych bez recepty.