Jak pozbyć się bólu głowy – 7 skutecznych sposobów

Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu ból głowy. Czasem odczuwamy go jak delikatne ćmienie w skroniach, a czasem wydaje nam się, że coś rozrywa nam głowę od środka. Wówczas nie da się normalnie funkcjonować i jedynym marzeniem jest pozbycie się tej uciążliwej dolegliwości bólowej. Jak pozbyć się bólu głowy – oto … skutecznych sposobów.

Zadbaj o właściwe nawodnienie organizmu

water-drink-fresh-lemons

Nie od dziś wiadomo, że odpowiedni poziom nawodnienia organizmu ma bardzo duże znaczenie. Powinniśmy wypijać co najmniej 2l płynów dziennie. Gdy wypijamy mniej, nasz organizm ma trudności z pozbyciem się nadmiaru toksyn będących pochodną przemiany materii, a efektem przytrucia organizmu może być ból głowy.

Najskuteczniejszą metodą na walkę z nim jest nawodnienie organizmu. Wystarczy wypić ok. litra wody, w ciągu godziny, popijając ją małymi łyczkami. Dzięki temu ból głowy powinien szybko ustąpić.

 

Zadbaj o odpowiedni poziom elektrolitów

Oprócz właściwego poziomu nawodnienia organizmu, warto zadbać również o właściwy poziom elektrolitów. Zbyt niski poziom potasu, magnezu czy sodu może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami, wśród których znajduje się również ból głowy.

Chcąc szybko dostarczyć organizmowi elektrolitów powinniśmy przygotować sobie koktajl warzywny, z dużą ilością soku pomidorowego (potas), warzyw zielonych (witaminy i mikroelementy) oraz odrobiny soli (sód). Taki napój pozwoli szybko uzupełnić niedobory, a widząc korzystny wpływ jego działania na organizm, warto wprowadzić go na stale do swojej diety.

 

Podnieś ciśnienie

Wiele osób cierpi na bóle głowy spowodowane niskim ciśnieniem krwi. Często dolegliwość ta jest powiązana ze skłonnościami meteopatycznymi. Osoby te mocno reagują na zmieniające się ciśnienie atmosferyczne i drastyczne zmiany pogody powodują u nich bóle głowy.

Problem z bólem głowy tego typu można rozwiązać poprzez podniesienie ciśnienia krwi. Najprostszym, choć nie najzdrowszym sposobem, jest wypicie filiżanki mocnej kawy. Ciśnienie można też sobie podnieść poprzez aktywność fizyczną, a więc krótki spacer, ćwiczenia czy pływanie.

Dotleń organizm

Kolejną przyczyną bólów głowy jest niedotlenienie organizmu. Dokucza ono szczególnie tym osobom, które prowadzą bierny tryb życia, spędzają mało czasu na świeżym powietrzu i nie uprawiają żadnych sportów. Wówczas serce zaczyna dostarczać do mózgu za mało tlenu, czego efektem jest właśnie uciążliwy ból głowy.

Remedium na ten rodzaj bólu głowy jest dotlenienie organizmu. Rozwiązaniem doraźnym jest spacer, krótka wycieczka na rowerze czy inna aktywność, którą można wykonywać na świeżym powietrzu. Warto zadbać o regularność tych działań i wykonywać je codziennie. Dzięki temu systematycznie będziemy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość tlenu i problem z nawracającymi bólami głowy spowodowanymi niedotlenieniem powinien zniknąć.

 

Odpocznij

bed-sleep-rest-girl

Ból głowy może być również pierwszym sygnałem przemęczenia organizmu. Jeśli organizm pracuje przez długi czas na najwyższych obrotach, w stresie i nie ma zagwarantowanej odpowiedniej dawki snu, to zaczyna się domagać odpoczynku. Jednym z pierwszych objawów może być właśnie ból głowy.

Najlepszym sposobem na ból głowy tego rodzaju jest odpoczynek. Należy się wyspać, oderwać od tego, co na stresuje i zająć się czynnościami, które robimy z przyjemnością. Dla jednych to będzie wędkowanie, dla innych weekend w Spa, a jeszcze inni spędzą ten czas na czytaniu ulubionych książek.

 

Zastosuj aromaterapię

Nie od dziś wiadomo, że zapachy mają leczniczą moc. Olejki eteryczne pomagają np. udrożnić nos i przynoszą ulgę przy uciążliwym katarze. Mają również działanie relaksacyjne, które warto wykorzystać, gdy boli nas głowa.

Można to zrobić przygotowując relaksującą kąpiel, do której dodamy olejki eteryczne o aromacie wanilii, lawendy czy kwiatowym, które mają działanie odprężające i uspokajające. Olejki można również wykorzystać do masażu, który również pomoże nam odpocząć. Polecane są szczególnie olejki bazyliowy, miętowy, lawendowy, geraniowy i eukaliptusowy.

Olejki można zastosować również miejscowo, nanosząc je na skronie, kark czy czoło i wcierać je w te miejsca, delikatnie masując skórę. Wówczas zastosujemy nie tylko aromaterapię, ale również akupresurę.

 

Zrób sobie kompres

Gdy czujesz, że ból głowy zaraz rozsadzi Ci głowę, możesz skorzystać z kompresu chłodzącego. Położony na czoło lub kark zimny kompres przyniesie natychmiastową ulgę i sprawi, że ból głowy przestanie być tak uciążliwy.

Warto kompres zmieniać zanim stanie się ciepły, bo chłodny kompres lepiej złagodzi ból głowy. Ściereczkę, którą wykorzystujemy do robienia kompresu można również skropić odrobiną wspomnianych wyżej olejków eterycznych. Wydzielane przez nie aromaty pomogą skutecznie pozbyć się bólu.

Na koniec chcemy dodać, że powyższe sposoby radzenia sobie z bólem głowy nie zawsze działają. Jeśli ból głowy pojawia się często, jest mocny i nie działają na niego żadne powyższe metody, to wówczas warto udać się do lekarza rodzinnego. Należy bowiem mieć na uwadze, że ból głowy może mieć również poważniejsze przyczyny, których wykrycie jest możliwe dopiero poprze prowadzeniu szczegółowych badań.

Więcej na http://www.amol.pl/