kobieta-zima

Poznaj 8 rzeczy, które pogarszają objawy przeziębienia

Przeziębienie w okresie jesienno-zimowym to nic dziwnego – katar i ból głowy prędzej czy później dopadają większość z nas. Przestrzegając kilku zasad, możesz jednak skutecznie skrócić czas choroby nawet do 3 dni. Poznaj 7 rzeczy, które pogarszają objawy przeziębienia, a dzięki tej wiedzy szybciej zwalczysz infekcję i odzyskasz dobrą formę.

Udajesz, że nie jesteś chory

Żyjąc w pośpiechu i mając wiele obowiązków na głowie, często ignorujemy pierwsze objawy przeziębienia, licząc na to, że do jutra nam przejdzie. Wydaje nam się, że to tylko chwilowy ból gardła, a katar do rana nam minie. Postępując w ten sposób, jedynie pogorszysz swoje położenie. Lekarze są zgodni odnośnie faktu, że podczas choroby nasz organizm potrzebuje odpoczynku, żeby mógł skupić się na walce z infekcją. Jeśli nie dasz mu wytchnienia, będzie zbyt obciążony, a w konsekwencji czas trwania choroby znacznie się wydłuży.

Pijesz za mało wody

Żeby prawidłowo funkcjonować, nasz organizm potrzebuje stałego dostarczania wody. Podczas choroby powinieneś szczególnie zadbać o prawidłowe nawadnianie – w czasie przeziębienia tracisz wodę w wyniku kataru, gorączki. Jeśli chcesz szybko wrócić do formy, powinieneś zwiększyć dzienną dawkę przyjmowanych płynów o około litr.

Nie wysypiasz się

Innym powodem wydłużonej rekonwalescencji może być przemęczenie. Niewyspany jesteś bardziej podatny na infekcję, a kiedy zachorujesz, dłużej dochodzisz do siebie. Jeśli chcesz szybko wyzdrowieć, postaraj się zwolnić tempo. Wysypiając się, pomagasz swojemu organizmowi w wcale z chorobą – sen reguluje pracę układu odpornościowego i przyspiesza kurację.

Nie dbasz o dietę

Jesteś tym, co jesz – w tym popularnym porzekadle jest wiele prawdy. Źle zbilansowana dieta skutkuje osłabieniem organizmu, a tym samym jego większą podatnością na zachorowanie. Również w chorobie dieta ma ogromny wpływ na samopoczucie i siły witalne. Pełnowartościowe posiłki wzmocnią organizm i pomogą mu w walce z chorobą – jeśli chcesz szybko wyzdrowieć, powinieneś dostarczyć sobie witamin i minerałów. Pamiętaj zwłaszcza o witaminie C, którą znajdziesz głównie w cytrusach.

Stresujesz się

Stres działa destrukcyjnie na nasze ciało, zwiększa również podatność na choroby. Zestresowani nie tylko częściej chorujemy, ale też mamy większe problemy ze zwalczeniem infekcji. Jeśli chcesz szybko dojść do siebie, zwolnij i zafunduj sobie odrobinę relaksu.

Palisz papierosy

Palenie tytoniu osłabia układ immunologiczny i niszczy naturalną barierę ochronną twojego organizmu. Podrażnia układ oddechowy, sprzyja zakażeniom, powoduje gromadzenie się śluzu. Powstrzymując się od palenia, zmniejszasz ryzyko zachorowania i skracasz czas trwania choroby.

Trenujesz ponad siły

Jeśli zauważyłeś pierwsze symptomy choroby, powstrzymaj się od uprawiania sportu. Trening to spore obciążenie dla organizmu – w czasie choroby potrzebujesz odpoczynku, żeby szybko zwalczyć infekcję i odzyskać dobrą formę do dalszego doskonalenia swoich sportowych umiejętności.