olejek cytrynowy

Poznaj wszechstronne właściwości olejku cytrynowego

Olejek cytrynowy zawiera aż 40 różnych związków, których właściwości można wykorzystywać na wiele sposobów. Dowiedz się, kiedy i dlaczego warto po niego sięgnąć.

Olejek cytrynowy powszechnie wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz spożywczym. Powinien znaleźć się również w twojej domowej apteczce, ponieważ pomaga w łagodzeniu wielu powszechnych dolegliwości zdrowotnych, a także może być użyty jako preparat do pielęgnacji skóry, paznokci i włosów.

Olejek cytrynowy na różne dolegliwości zdrowotne

Cytrynowy olejek eteryczny wykazuje długotrwałe działanie antyseptyczne i odkażające, niszcząc wszystkie drobnoustroje na skórze, błonach śluzowych i zakażonych ranach. To główna właściwość, która jest najczęściej wykorzystywana w zastosowaniach zdrowotnych.

  • Olejek cytrynowy zalecany jest w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Pomaga w łagodzeniu dolegliwości takich jak kaszel czy świszczący oddech.
  • Po olejek cytrynowy warto sięgnąć, aby wspomóc organizm w walce z przeziębieniem. Łagodzi takie objawy jak kaszel, ból gardła czy podwyższona temperatura. W tym celu stosowany jest zarówno jako roztwór do picia, płyn do płukania jamy ustnej i gardła, jak i olejek do nacierania ciała.
  • Olejek cytrynowy wspiera ogólne działanie układu odpornościowego, dlatego też zalecany jest w profilaktyce grypy, przeziębienia, chorób górnych dróg oddechowych. W tym celu wystarczy regularnie aromatyzować powietrze olejkiem.
  • Olejki eteryczne o działaniu antyseptycznym są pomocne przy zapaleniu jamy ustnej i gardła o podłożu bakteryjnym. Zaleca się płukanie jamy ustnej ciepłą wodą (ok. 50 ml) z dodatkiem 3-4 kropli olejku.
  • Masz problem z nieprzyjemnym zapachem z ust? A może dokuczają ci afty i pleśniawki? W takim razie koniecznie powinieneś regularnie płukać usta samodzielnie przygotowanym płynem z wody i kilku kropel olejku cytrynowego.
  • Kiedy dopada cię nieprzyjemna zgaga, wypij szklankę wody z kilkoma kroplami olejku cytrynowego. W ten sposób zneutralizujesz kwasy żołądkowe i złagodzisz przykre dolegliwości.
  • Olejek cytrynowy przyda się również w przypadku ukąszenia przez owady. Smarowanie nim miejsca ugryzienia czy użądlenia przyniesie ulgę i złagodzi swędzenie. Dodatkowo można dodać go do mieszanek zapachowych lub rozpylić w powietrzu w celu odstraszenia owadów, które nie lubią zbyt intensywnych zapachów.

Olejek cytrynowy na lepsze samopoczucie

Delikatny, a jednocześnie energetyczny zapach cytryny ożywia i wzmacnia koncentrację. W aromaterapii jest to jeden z najczęściej stosowanych olejków eterycznych do łagodzenia negatywnych emocji, przygnębienia, zmęczenia. Aby poprawić swoje samopoczucie, wystarczy natrzeć nim klatkę piersiową, plecy i stopy, a następnie udać się na krótki, relaksujący odpoczynek. W ten sposób można skutecznie odprężyć zmęczone mięśnie i poprawić ogólny nastrój.

Kilka kropel olejku cytrynowego można też dodać do zimnego lub ciepłego napoju z dodatkiem mięty. To doskonały sposób, aby odzyskać siły w chwilach zmęczenia, a jednocześnie ugasić pragnienie i skutecznie nawodnić organizm.

Olejek cytrynowy do dezynfekcji pomieszczeń

Olejek cytrynowy może być używany do dezynfekcji pomieszczeń. Wystarczy przygotować roztwór z wody i kilku kropel olejku, wlać go do atomizera lub spryskiwacza i rozpylić w powietrzu albo przetrzeć meble w pomieszczeniu. To świetny sposób na odkażanie i odświeżanie wnętrz i alternatywa dla chemicznych preparatów. Pozwala skutecznie pozbyć się zarazków z różnych powierzchni.

Olejek cytrynowy dla urody

Olejek cytrynowy wpływa korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci. Może być wykorzystany jako składnik domowych maseczek do twarzy, środków do regeneracji paznokci czy naturalnych odżywek do włosów. Wykazuje działanie antybakteryjne i odżywcze, jest cenionym środkiem w redukcji przebarwień i regulowaniu produkcji sebum. Rekomendowany jest przede wszystkim osobom o cerze tłustej ze skłonnością do trądziku.