Problemy psychologiczne podczas nowotworu. Dlaczego takie ważne?

Wiedza na temat leczenia i przebiegu choroby nowotworowej z roku na rok jest coraz lepsza. Nikt już nie podważa znaczenia stanu psychicznego chorego w rokowaniach wyleczenia choroby.

Leczenie objawów fizycznych oraz wsparcie psychiczne działają obecnie w synergii, aby holistycznie wspierać chorego nanowotwór. Wsparcie psychologa, które uzupełnia podstawowe leczenie, daje większe szanse na wyleczenie nowotworu i znacząco podnosi jakość życia chorego. Dlatego – jest ono nieodzowne.

 

Problemy psychologiczne podczas choroby

Złość, załamanie, zaprzeczenie – to najczęściej pojawiające się reakcje na chorobę nowotworową. Obok nich pojawiają się również zaburzenia psychiczne i psychologiczne, wymagające pomocy ze strony psychologa lub lekarza psychiatry. Depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia dezadaptacyjne i psychotyczne to tylko niektóre z nich. Depresja pojawia się u ok. 40% chorych. Strach przed bólem, utratą zdrowia i życia, poczucie bezradności, wyłączenie z wielu ról życiowych sprawiają, że psychika chorego jest poddana najcięższej próbie. Trudne do zaakceptowania mogą być również zabiegi, takie jak mastektomia, stomia. Najdotkliwiej taką sytuację najczęściej znoszą osoby młode, kobiety czy osoby będące w złej sytuacji finansowej.

 

Konieczne wizyty u specjalisty

Wszystkie wyżej wymienione sytuacje wymagają opieki psychologa lub psychiatry. Konsultacja i leczenie są bardzo ważne w czasie terapii onkologicznej. Pacjenci będący pod opieką psychologa lub psychiatry łatwiej poddają się leczeniu. Lepsze samopoczucie pozwala im lepiej współpracować i aktywnie uczestniczyć w procesie leczenia nowotworu. Skuteczne leczenie bólu i odpowiednia opieka psychologiczna sprawiają, że chorzy potrafią się odprężyć, odpoczywać i regenerować, co wspomaga organizmowi w walce z chorobą i daje lepsze rokowania.

 

Rak to nie wyrok

Postawa rezygnacji w walce z chorobą nowotworową jest najgorszą z możliwych opcji. Chory zgadza się na ból, pogrążony w depresji traci kontakt z bliskimi, nie uczestniczy aktywnie w leczeniu, czuje się przegrany – wszystkie te działania utrudniają organizmowi walkę z nowotworem. Dlatego tak ważne jest, aby jakość życia chorego była jak najlepsza. Dzisiejsza medycyna potrafi skutecznie leczyć ból (zarówno ten stały, jak i ból przebijający), podnosząc jakość życia chorego, a specjaliści z zakresu psychologii i psychoterapii, często współpracujący z całą rodziną chorego, potrafią sprawić, że chory z nadzieją będzie patrzeć w przyszłość. Warto spróbować wszystkiego, co może prowadzić do całkowitego wyleczenia z choroby nowotworowej.