Profilaktyka: Jakie badania kontrolne wykonywać u dzieci? Jak często?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – stare mądre przysłowie, które zna każdy z nas, a tak mało wprowadza w życie swoje i swojej rodziny. O chorobie zazwyczaj informują nas pierwsze objawy, niezwykle rzadko wyniki badań. Tymczasem regularne badania kontrolne, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, powinny być podstawą troski o zdrowie najbliższych. Jakie badania wykonywać? Jak wprowadzić taki rytuał?

Badania kontrolne a bilans zdrowia dziecka

Kompleksowe badania, nazywane bilansem zdrowia dziecka, są wykonywane w wieku 2, 4, 6 i dalej lat – nie oznacza to jednak, że powinny być jedyne. Co roku warto zrobić badania krwi i moczu, najlepiej całej rodzinie. To pierwszy krok do wykrywania chorób niezależnie od wieku. Takie badanie kosztuje kilkadziesiąt złotych, a jest cenną wskazówką o stanie naszego zdrowia.

badania-na-astmeJakich lekarzy warto odwiedzić?

Badania kontrolne powinien przeprowadzać też okulista i dentysta – tu również wizyta raz w roku powinna być standardem. Ponadto, jeśli dziecko ma nadwagę, warto sprawdzić poziom cholesterolu i wspólnie dążyć do jego obniżenia. W związku ze zmianą trybu życia dzieci i dorosłych (nadwaga, przesiadywanie przed telewizorem, komputerem) konieczne powinny być wizyty u fizjoterapeuty, który oceni wady postawy i pomoże skorygować złe nawyki.

 

Wprowadź profilaktykę do życia swojej rodziny

Najłatwiej wprowadzić do życia profilaktykę, jako pewną regułę i powtarzalny schemat. Jeden miesiąc, w którym co roku rodzina robi całościowy przegląd zdrowia, łatwiej zorganizować, niż zaufać, że kiedyś nam się przypomni. Dobrym miesiącem na badania profilaktyczne może być styczeń – początek roku to symboliczny czas na zmiany i organizację, możemy więc wpisać do kalendarza obowiązkowych lekarzy i zapisać wszystkich na wizytę.

Profilaktyka to nasz sprzymierzeniec w walce o zdrowie naszej rodziny. W pakiecie są nie tylko badania kontrolne, ale i spokojny sen, że cała nasza rodzina rozwija się prawidłowo i jest po prostu zdrowa. Dbaj o swoich najbliższych, kontrolując ich stan zdrowia. To jedna z najważniejszych rzeczy, jakie możesz dla nich zrobić.