pryszcze na plecach

Pryszcze na plecach – jak sobie z nimi radzić?

Trądzik może pojawiać się nie tylko na twarzy. Często występują także zmiany na dekolcie, ramionach oraz plecach. Jak radzić sobie z wypryskami pojawiającymi się na plecach, które nie tylko uniemożliwiają noszenie odkrywających je strojów, ale też są bolesne? Ze względu na utrudniony dostęp do tego miejsca, nie jest to łatwe.

Jakie są przyczyny trądziku na plecach?

Trądzik na plecach dotyczy przede wszystkim osób, które zmagają się z pryszczami także na twarzy. Jest spowodowany głównie przez zaburzenia gospodarki hormonalnej i nadprodukcję sebum. Jednak nie tylko. Nie da się ukryć, że miejsce to jest trudne do pielęgnacji, a nawet może sprawiać sporo problemów, gdy chodzi o higienę. Pryszcze mogą powodować środki stosowane do włosów, które spływają na plecy.

Jeszcze częściej przyczyną jest niedokładne mycie tej części ciała, spowodowane trudnością w dotarciu do niego. Plecy mają przy tym wiele gruczołów łojowych, zwłaszcza w górnej części, a także potowych. Jeśli pot połączy się z łojem i zanieczyszczeniami, ujścia gruczołów łojowych i pory skóry zostają zaczopowane. Efektem tego są bolesne, duże, ropne pryszcze.

Trądzik może również pojawiać się w reakcji na stres oraz mieć podłoże dziedziczne, zwłaszcza u mężczyzn.

plecy z trądzikiem pielęgnacja

Jak pielęgnować plecy z trądzikiem?

Jeśli pryszcze pojawiają się także na plecach, trzeba je pielęgnować nie inaczej jak zaatakowaną trądzikiem skórę twarzy. Ważne jest przede wszystkim, by każdego dnia, dwa razy dziennie, myć plecy. Jeśli nie można zrobić tego w normalny sposób, należy stosować specjalną długą szczotkę. Wskazane jest też sięgnięcie po produkt antybakteryjny i delikatnie złuszczający (może być ten sam, który stosowany jest do twarzy) zamiast mydła czy innych drażniących środków myjących. Można też kupić specjalne żele antybakteryjne do mycia ciała, które zmniejszają pryszcze i wysuszają je, niemal od razu przynosząc poprawę. Należy unikać zaś kosmetyków podrażniających i wysuszających, na bazie mydła czy alkoholu.

Jak leczyć trądzik na plecach?

Gdy prawidłowa higiena i stosowanie delikatnych środków antybakteryjnych nie pomagają i pryszcze nadal pojawiają się na plecach, konieczne może być ich leczenie. Na pewno zaś nie wolno wyciskać pryszczy na plecach, gdyż przedłuży to czas ich gojenia; może też spowodować rozprzestrzenienie się bakterii.

Pomóc może stosowanie mydła siarkowego czy kąpiele ziołowe. Gdy zaś trądzik na plecach ma ostrą postać, należy odwiedzić lekarza. Może się okazać, że konieczne jest unormowanie gospodarki hormonalnej za pomocą doustnych środków lub sięgnięcie po antybiotyki. Takie kuracje zwykle stosowane są przez osoby dorosłe, które są nękane przez trądzik mimo że wiek dojrzewania mają już dawno za sobą.

Poznaj TOP 10 sposób – jak pozbyć się trądziku na plecach.