Przepuklina rozworu przełykowego a refluks

Problemy gastryczne, takiej jak zgaga, nudności i refluks nie zawsze spowodowane są stosowaniem niewłaściwej diety. Niekiedy przyczyna takich niedogodności może być przepuklina rozworu przełykowego. Przypadłość ta jest dość powszechna u osób starszych, jednak również i ludzie młodzi ludzie maja z nią problemy.

Powody występowania refluksu

Głównym powodem występowania przepukliny rozworu przełykowego jest osłabienie mięśni przepony lub zwiększenie ciśnienia śródbrzusznego. Dotyczy to przede wszystkim: kobiet w ciąży, osób otyłych, prowadzących siedzący tryb życia i garbiących się. Przepuklina rozworu powoduje przemieszczenie się części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej (poprzez otwór przełykowy przepony). Prowadzi to do zaburzeń w funkcjonowaniu dolnego zwieracza przełyku. Nie zostaje on domknięty do końca, przez co treść żołądkowa przedostaje się do przełyku, wywołując charakterystyczne objawy zgagi.

Objawy rozworu przełykowego

Wiele osób przez całe miesiące a nawet lata, nie zdaje sobie sprawy, że cierpią na przepuklinę rozworu przełykowego. Zauważając u siebie typowe objawy refluksu walczą z z nimi, nie pozbywając się źródła problemu jakim jest przepuklina. Do najczęściej występujących symptomów przepukliny rozworu przełykowego należą: zgaga, problemy z połykaniem, niekiedy wymioty, bóle w klatce piersiowej, kwaśny posmak w ustach. Często mylone są nie tylko z chorobą refluksową, ale też z zawałem i niedokrwieniem serca.

Groźne konsekwencje nieleczonego refluksu

Natomiast duża, nieleczona przepuklina może prowadzić do niechcianych komplikacji. W wyniku przemieszczenia się żołądka może oprócz wymienionych wyżej, uciążliwych objawów dojść do podrażnienia błony śluzowej i nadżerek, a nawet wrzodu trawiennego, który może być przyczyną krwawienia.

Badania są ważne!

Dlatego osoby, które cierpią na przewlekłą zgagę, nasilającą się po obfitym posiłku, powinny udać się na badania po dokładniejszą diagnozę. Bowiem choroba refluksowa często jest objawem poważniejszego problemu, którego pozbędziemy się tylko stosując właściwą terapię. Nawet osoby prowadzące zdrowy tryb życia mogą nabawić się przepukliny rozworu przełykowego. Sprzyja temu otyłość brzuszna („brzuch piwosza”), dźwiganie zbyt dużych ciężarów, uporczywe  zaparcia, intensywny i długotrwały kaszel. Lekarz po wykonaniu niezbędnych badań jest w stanie wykryć nieprawidłowości i zalecić odpowiednią terapię.