Przeziębienie – przyczyny, objawy i leczenie

Przeziębienie często mylone jest z grypą, choć obie choroby wywołane są wirusami to mają inne objawy i przebieg. Przeziębienie nazywane jest infekcją górnych dróg oddechowych, która rozwija się wolno i ma łagodniejszy przebieg niż grypa, jednak nie wolno go bagatelizować, ponieważ powikłania mogą zagrażać naszemu zdrowiu.

Jakie są przyczyny przeziębienia?

Przeziębienie może powodować aż 100 różnych wirusów, najpowszechniejsze są rhinowirusy i koronawirusy będące przyczyną około 70% wszystkich zachorowań. Infekcja górnych dróg oddechowych jest konsekwencją przebywania z chorymi osobami, a rozsiew wirusów następuje drogą kropelkową, kontaktem z wydzieliną gardła, poprzez podawanie ręki, bądź kontakt z przedmiotami, których dotykał zarażony. Niektóre wirusy mogą przetrwać nawet kilka godzin na poręczach, telefonie czy słuchawkach, dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena rąk.

fluuu5

Najczęstsze objawy przeziębienia

Infekcja rozwija się stosunkowo powoli, Przez kilka dni możemy czuć się zmęczeni, apatyczni i pozbawieni energii. Pierwszymi objawami są kichanie i drapanie w gardle. To powinien być dla nas sygnał ostrzegawczy, że powoli zbliża się infekcja. Przez kilka następnych dni po zarażeniu wirusem może pojawić się wodnista wydzielina cieknąca z nosa, która najczęściej przechodzi w przezroczysty katar. Jego barwa zmienia się pod wpływem działania leukocytów, czyli białych krwinek układu odpornościowego. Katar staje się zielonkawy lub żółtawy. Z czasem pojawia się stan podgorączkowy, kaszel suchy, a następnie mokry wraz z występowaniem wydzieliny.

fluuu4

Leczenie przeziębienia

Leczenie jest łagodzeniem objawów w celu uniknięcia powikłań, ponieważ to one są najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przede wszystkim nie należy obciążać organizmu, ponieważ i tak traci dużo energii na walkę z chorobą. Na gorączkę warto przyjmować leki przeciwgorączkowe. Wysychaniu śluzówki nosa i gardła możemy zapobiec poprzez picie dużej ilości wody, herbatek owocowych i ziół, a także poprzez picie naparu z imbiru i miodu, który zadziała rozgrzewająco na organizm. Jeżeli katar utrudnia nam oddychanie to można sięgnąć po aerozole z wodą morską, które udrażniają drogi oddechowe i zmniejszają obrzęk śluzówki nosa.