Kompozyty stomatologiczne mają szerokie zastosowanie w czynnościach zachowawczych oraz protetycznych. Są mieszanką kilku różnych substancji o różnorodnych właściwościach, w tym żywic polimeryzacyjnych oraz dimetoakrylowych. Pierwsze materiały kompozytowe były chemoutwardzalne, co oznacza, że nie wymagały stosowania światła UV podczas polimeryzacji. Obecnie większość stomatologów zdecydowanie chętniej sięga po preparaty światłoutwardzalne, które również można podzielić ze względu na skład czy konkretne właściwości. Jakie są rodzaje i zastosowanie kompozytów?
Kompozyty chemoutwardzalne
Kompozyty chemoutwardzalne były stosowane od połowy XX wieku przez kilkanaście lat. Ich mechanika polimeryzacji, czyli utwardzania polega na wiązaniu cząsteczek przy pomocy specjalnych preparatów lub wody. Kompozytów chemoutwardzalnych używa się w tym samym celu, co światłoutwardzalnych – służą do wypełniania ubytków oraz kosmetycznej odbudowy zębów. Cechuje je jednak mniejsza trwałość. Wypełnienia chemoutwardzalne zwykle utrzymują się mniej więcej 2-3 lata.
Obecnie większość dentystów świadomie rezygnuje z tego typu wypełnień, zapewniając swoim pacjentom o wiele skuteczniejsze leczenie i trwalsze efekty, wykorzystując do tego materiały światłoutwardzalne.
Kompozyty światłoutwardzalne
Materiały światłoutwardzalne polimeryzują w świetle UV, emitowanym przez specjalne lampy kierunkowe. Promienie przechodzą przez cały kompozyt, wiążąc go i sprawiając, że staje się trwały. Większość wypełnień tego typu utrzymuje się minimum 5 lat (przy zachowaniu przez pacjenta odpowiednich zasad higieny jamy ustnej). W niektórych przypadkach kompozyty stomatologiczne (odpowiednio założone i pielęgnowane) mogą utrzymać się w dobrym stanie nawet kilkanaście lat. Jest to kwestia indywidualna i zależy od wielu czynników.
Materiały światłoutwardzalne stosuje się nie tylko w stomatologii zachowawczej czy w protetyce, ale także w stomatologii estetycznej, np. do przygotowania licówek kompozytowych lub wykonania bondingu zębów. Dużą popularnością cieszą się tzw. kompozyty hybrydowe, składające się zarówno z żywic o małych, jak i dużych cząsteczkach. Pozwala to idealnie dopasować materiał do rodzaju zęba i stopnia ubytku. Materiały hybrydowe umożliwiają także doskonałe dobranie koloru, tak aby wypełnienie nie różniło się od barwy zęba.
Warto jednak pamiętać, że kompozyty stomatologiczne są podatne na przebarwienia, dlatego konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, szczególnie w sytuacji, kiedy materiał jest widoczny na przednich zębach lub jeśli pacjent zdecyduje się na wykonanie kompozytowych licówek lub bondingu czy odbudowy uszkodzonego zęba.