kaszel u dzieci

Rodzaje kaszlu u dziecka – jak je rozpoznać?

W okresie jesienno-zimowym nasze dzieci są szczególnie podatne na infekcje. Okres niskiej temperatury i zmiennej pogody to czas, w którym przeziębienia są na porządku dziennym. Nasze dziecko może, więc wrócić do domu ze szkoły lub przedszkola z kaszlem. W takiej sytuacji musimy szybko rozpoznać, czy mamy do czynienia z kaszlem mokrym czy też suchym, gdyż każdy z nich wymaga innego sposobu leczenia.

Kaszel suchy – co oznacza?

Suchy kaszel bardzo często ma podłoże alergiczne, bywa też wywoływany przez niektóre leki lub astmę. Ten rodzaj kaszlu może być również sygnałem zapowiadającym początek infekcji górnych dróg oddechowych. Jest to bardzo męczący rodzaj kaszlu, który powoduje podrażnienia tchawicy. Kaszlowi suchemu nie towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny, za to bardzo często pojawia się przy nim również drapanie w gardle. Jeżeli kaszel suchy jest wywołany przez infekcję, po kilku dniach przechodzi w kaszel mokry. Może pojawić się również pod koniec infekcji po kaszlu mokrym, by wreszcie całkowicie ustąpić.

Kaszel mokry – kiedy się pojawia?

Kaszel mokry występuje w trakcie infekcji, często w następstwie kaszlu suchego. Może towarzyszyć zwykłemu przeziębieniu, ale też poważniejszym chorobom, dlatego nie powinien być lekceważony. Charakterystyczną oznaką kaszlu mokrego jest odkrztuszanie lepkiej i gęstej wydzieliny. Dzięki temu z dróg oddechowych wydostają się drobnoustroje i patogeny, co przyspiesza proces zdrowienia. Kaszel mokry jest głębszy, a osłuchując dziecko, można usłyszeć w jego płucach świszczenie i bulgotanie. Jeśli chcemy pomóc maluchowi w odkrztuszaniu wydzieliny, możemy delikatnie oklepywać go po plecach. U bardzo małych dzieci bardzo ważne jest również opróżnianie nosa z wydzieliny za pomocą gruszki lub aspiratora.

Czym różni się leczenie kaszlu suchego i mokrego?

W trakcie leczenia kaszlu suchego, który spowodowany jest infekcją, należy stosować syropy, które przyspieszą pojawienie się wydzieliny, nawilżą gardło i złagodzą nieprzyjemne odczucia podrażnienia gardła i tchawicy. Jeśli to nie pomoże, przyczyną kaszlu może nie być infekcja, a na przykład astma lub alergia. Z kolei kaszel mokry leczymy, stosując syropy mukolityczne, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie. W przypadku każdego rodzaju kaszlu należy jednak obserwować inne objawy. Jeżeli kaszlowi towarzyszy gorączka, osłabienie czy też problemy z oddychaniem, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Ostry kaszel i wysoka temperatura często świadczą o poważnych infekcjach płuc lub oskrzeli.