Różnice między grypą a przeziębieniem

Grypa i przeziębienie to dwie różne choroby wywołane przez inne wirusy. Różnią się przebiegiem, który jest zdecydowanie cięższy w przypadku grypy. Jeśli zna się ich objawy to nie są trudne do rozróżnienia. Poznanie różnić pomiędzy grypą a przeziębieniem pomoże w walce z infekcją.

Wspólne objawy przeziębienia i grypy

Podczas zakażenia wirusem grypy, jak i wirusem powodującym przeziębienie występuje katar, kichanie, ból gardła, gorączka, ból mięśni i stawów. W łagodnym przebiegu grypy objawy mogą być trudne do rozróżnienia. Występują one w różnym nasileniu, dopiero gdy objawy będą wyraźnie męczące i uniemożliwiają nam wstanie z łóżka, możemy być pewni, że nie jest to zwykłe przeziębienie, ale grypa.

fluuu8

Czas trwania grypy i przeziębienia

Grypa charakteryzuje się zdecydowanie cięższym przebiegiem z gorączką powyżej 39 stopni. Dolegliwości mogą być szczególnie uciążliwe przez pierwsze dni, a sama choroba trwa ok. 4-5 dni, jednak osłabienie może utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni. Przeziębienie rozwija się powoli i trwa około tygodnia, ma zdecydowanie lżejszy przebieg niż grypa.

Objawy grypy

Grypą nazywamy zakażenie górnych dróg oddechowych, wywołane przez wirus grypy. W odróżnieniu od przeziębienia może prowadzić do poważnych powikłań zagrażających zdrowiu i życiu. Typowymi objawami grypy są wysoka gorączka, bóle mięśni i stawów, katar, ból gardła, ból głowy, suchy kaszel, ogólne osłabienie. W pełni wiarygodne rozpoznanie grypy można stwierdzić na podstawie badań laboratoryjnych.

fluuu4

Objawy przeziębienia

Przeziębienie to powszechnie występujące zakażenie górnych dróg oddechowych (nosa i gardła), wywołane przez koronawirusy i rynowirusy. Najczęściej występującymi objawami są kaszel, ból gardła, katar wodnisty, który w czasie trwania choroby zmienia się w gęsty, zabarwiony na zielono. Przeziębienie zwykle nie powoduje rozwoju powikłań i nie jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia.

źródło: http://febrisan.pl/grypa-i-przeziebienie/