Silne emocje powodem zgagi

Permanentny stres sieje spustoszenie nie tylko w psychice człowieka, ale także w jego żołądku. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że problemy gastryczne, takie jak zgaga, biegunki czy niestrawność mogą być z nim powiązane. Chwilową ulgę przynoszą leki uśmierzające objawy, jednak warto rozwiązać problem u jego źródła.

 Stres uderza w żołądek

Kiedy targają nami silne emocje, jesteśmy zdenerwowani i zlęknieni, nasz mózg uaktywnia pozostałe organy. Poziom kortyzolu i adrenaliny podnosi się, komórki potrzebują więcej energii, przez co zwiększa się stężenie glukozy. Jest to naturalna reakcja organizmu na stres, która nie ma na nas negatywnego wpływu, jeśli tylko uczucie lęki szybko mija. Niestety, osoby często zestresowane mogą odczuwać tego nieprzyjemne skutki.

Żołądek człowieka szybko reaguje na stres, bowiem jest organem bardzo silnie unerwionym. Podwyższony poziom adrenaliny stymuluje wydzielanie soków trawiennych, sam stres natomiast uwrażliwia błonę śluzową żołądka. Osoby, którym przez lata towarzyszył stres, często zmagają się z chorobą wrzodową żołądka. Jednak nie jest to jedyna przypadłość, na którą trzeba uważać.

 Zgaga i jej konsekwencje

Problemy emocjonalne mają bardzo zły wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Nie dotyczy to tylko negatywnych odczuć, również zbyt duża ekscytacja ma swoje konsekwencje. Kłopotem nie jest jedynie podniesienie lub obniżenie apetytu, powszechne są również biegunki i problemy trawienne. Częstym, bagatelizowanym przez osoby zestresowane objawem, jest zgaga. Jeżeli pojawia się sporadycznie szybką ulgę przyniosą specjalne leki bez recepty. Jednak jeśli zgaga nieustannie się powtarza warto rozwiązać problem u źródła. Nieleczona choroba może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Kwas żołądkowy, przez lata drażniący przełyk, może doprowadzić do powstania jednostki chorobowej, zwanej przełykiem Baretta. Choroba objawia się zmianą struktury nabłonka pokrywającego przełyk. Przybiera on formę walcowatą, charakterystyczną dla żołądka. Niestety, w komórkach, które uległy metamorfozie bardzo często pojawiają się zmiany nowotworowe. Śmiertelność w przypadku raka u chorych na przełyk Barreta oscyluje w granicach 90%.

 Skuteczna walka ze stresem

Regularne bóle brzucha, kwaśny posmak w ustach czy biegunki  nie są niczym przyjemnym. Eliminując przyczyny symptomów nie tylko poprawimy swoje poczucie, ale także obronimy się przed konsekwencjami długotrwałej zgagi czy wrzodami żołądka. W dzisiejszych czasach często nie da się uniknąć sytuacji stresowych, dlatego warto nauczyć się radzić sobie z silnymi emocjami. Coraz popularniejszym sposobem na rozładowanie stresu jest medytacja. Ta technika relaksacyjna praktykowana regularnie podnosi poziom dopaminy we krwi, reguluje prędkość oddechu, obniża tętno. W przypadku głębszych problemów emocjonalnych dużą skuteczność w walce ze stresem wykazuje psychoterapia. Warto dodatkowo stosować też środki doraźne. Ulgę przyniosą leki rozkurczające mięśnie brzucha, napary z ziół uspokajających, jak melisa czy rumianek.