Składniki, których nie może zabraknąć w okresie intensywnego wzrostu

Oczywiście młody organizm potrzebuje ogromnej ilości różnych składników do prawidłowego rozwoju, jednak jeśli nadchodzi okres intensywnego wzrostu, te dwa stają się absolutnie niezbędne. Jeśli chcemy, by organizm naszego dziecka uzyskał swój optymalny wzrost i optymalne uwapnienie kości, nie może mu ich zabraknąć. Mowa tu o wapniu i witaminie D.

Wzrost szkieletu

W okresie intensywnego wzrostu u dzieci kości przyrastają na długość, zwiększa się ich objętość, gęstość i poziom uwapnienia. To również czas, gdy tworzą się i rozwijają zęby stałe. Warto wiedzieć, że do dwudziestego roku życia tworzy się aż 90% naszej masy kostnej. Dlatego też niezwykle ważne jest, by młodemu organizmowi nie brakowało w tym czasie składników, które biorą udział w tym procesie, przede wszystkim wapnia i witaminy D.

dieta dla dzieckaWspółczesna dieta

Obecnie, nawet jeśli staramy się, by nasze dzieci stosowały zdrową, zbilansowaną dietę, nie zawsze jest to możliwe. Pośpiech i brak czasu, a niekiedy niechęć dziecka do proponowanych pokarmów sprawiają, że jego codzienne menu nie zapewnia mu odpowiedniej ilości składników odżywczych. W takim przypadku niezbędne będzie sięgnięcie po suplementy zawierające witaminy na wzrost. Dzięki nim będziemy mieć pewność, że organizm naszego dziecka będzie optymalnie się rozwijał.

Słońce dla zdrowia

Witaminę D, która wspomaga wchłanianie wapnia, organizm wytwarza w kontakcie z promieniami słonecznymi. Obecnie jednak, zwłaszcza starsze dzieci i nastolatki, spędzają większość czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Do tego nasz klimat pozwala nam korzystać z dobrodziejstw promieni słonecznych zaledwie przez kilka miesięcy w roku. dziecko słońceSytuacja ta sprawia, że niedobór witaminy D jest w Polsce powszechnym problemem.

Niedobory żywieniowe

Niedobór witaminy D i wapnia może znacznie upośledzić rozwój i wzrost dzieci. Trzeba przy tym pamiętać, że u dzieci i nastolatków przez cały czas kształtują się też mięśnie. Jeśli dodatkowo dziecko uprawia sport czy jest po prostu ruchliwe, warto wspierać jego rozwój i sięgnąć po preparat wzmacniający mięśnie. W swoim składzie powinien zawierać witaminy z grupy  B, a także witaminę A, C i E. Ich zawartość pozwoli dziecku na szybszą regenerację po wysiłku.

Czy suplementy diety są naprawdę potrzebne?

Jeśli mowa o suplementach diety, często powstaje pytanie, czy są one rzeczywiście konieczne. Odpowiedź na to pytanie w tym przypadku brzmi: tak. Zwłaszcza, że obecnie dzieci często mają wiele zajęć dodatkowych, które wymagają od nich dużego wysiłku. Dlatego też witaminy wspomagające wzrost i witaminy na mięśnie (np. http://www.sanostol.pl/produkty/sanostol) będą stanowić naturalne wsparcie dla ich pracy.