Skróć czas przeziębienia dzięki cynkowi

Cynk należy do grupy mikroelementów niezbędnych dla zachowania zdrowia i witalności. Pierwiastek ten obecny jest w organizmie w ponad trzystu enzymach, wpływających na niemalże wszystkie procesy życiowe – m.in. na przemiany metaboliczne, wiązanie białek DNA, przewodzenie sygnałów nerwowych w synapsach.

Cynk pełni bardzo istotną funkcję w: regulowaniu pracy trzustki, mineralizacji kości, regeneracji skóry i gojeniu się ran, normowaniu ciśnienia i rytmu pracy serca. Na tym jednak nie kończą się jego niezwykłe właściwości. Badania dowodzą, że cynk usprawnia pracę układu odpornościowego i pozwala skrócić czas przeziębienia.

Badania nad cynkiem

Dr Harri Hemilä z Uniwersytetu Helsińskiego opublikował pracę, w której przeprowadził metaanalizę dwóch niezależnych badań klinicznych, dotyczących wpływu cynku na przebieg i czas trwania przeziębienia. Pierwsze z nich przeprowadzone zostało przez dr. Edwarda Patrusa, drugie przez dr. Sherifa Mossada.

14466922893_08de5906f1_k

Praca Hemilä wykazała, że wśród osób przyjmujących cynk podczas przeziębienia aż 70% powróciło do zdrowia po pięciu dniach od wystąpienia pierwszych objawów. Wśród osób, którym podawano placebo, jedynie 27% wyzdrowiało w analogicznym czasie. Badania potwierdziły, że suplementacja cynku pozwala na skrócenie czasu trwania przeziębienia, a także na złagodzenie jego objawów.

Jak to działa?

Mechanizm działania cynku w leczeniu przeziębienia nie jest do końca poznany i wciąż stanowi przedmiot badań naukowców. Przyjmuje się, że pierwiastek ten powstrzymuje namnażanie się wirusów, które zdołały przedostać się do organizmu. Jednocześnie ogranicza on wnikanie wirusów w błonę śluzową nosa i gardła. Prawdopodobnie cynk wpływa również pozytywnie na układ immunologiczny, wspierając go w walce z infekcją.

Jak stosować cynk?

Po cynk warto sięgnąć jak najszybciej – jeżeli pierwsza dawka zostanie zażyta nie później niż 24 godziny po wystąpieniu pierwszych objawów, istnieje duża szansa, że przeziębienie zostanie wyleczone w ciągu kilku dni.

c3

Rekomendowana dzienna dawka cynku wynosi 15-30 mg. Uczestnicy badań analizowanych przez dr. Hemilä, podczas przeziębienia zażywali jednak większe dawki – około 80 mg dziennie. Przyjmowanie zwiększonej ilości cynku przez kilka dni trwania infekcji nie powinno spowodować wystąpienia objawów niepożądanych, w razie wątpliwości zawsze warto jednak zwrócić się po poradę do lekarza lub farmaceuty.

W żadnym wypadku nie należy przyjmować dawek wyższych od zalecanych przez dłuższy czas. Nadmiar cynku może być szkodliwy dla organizmu. Jego przedawkowanie objawia się: nudnościami, wymiotami, biegunką oraz bólami głowy.