zabawa dziecka

Sposoby na nudę w jesiennie i zimowe wieczory

Jesień i zima to czas, gdy każdy narzeka na długie wieczory, podczas których doskwiera nuda. Dla dzieci jednak czas, kiedy nie mają co robić i nie mogą wyjść na dwór, gdyż pogoda nie sprzyja albo za oknem jest już ciemno, może być szczególnie trudny do zniesienia. Rodziców głowa w tym, by zapewnić pociechom ciekawe zajęcia, które zapobiegną spędzaniu przez nie czasu przed komputerem lub telewizorem. Powinny to być rozrywki, które nie tylko będą dla maluchów ciekawe i angażujące, ale też rozwijające i przyniosą określone korzyści.

Wspólne zajęcia

Najlepszym sposobem na wspólne spędzanie czasu są zabawy na świeżym powietrzu, ale jeśli pogoda nie sprzyja zabawom na dworze, w domu także można świetnie się bawić. Warto znaleźć na to czas, gdyż dzieci uwielbiają, gdy rodzice się z nimi bawią. Jest to też sposób na budowanie więzi i dobrych relacji z dziećmi, a przy tym może to być świetna rozrywka także dla dorosłych. Co robić razem? Możliwości jest wiele, w zależności od wieku dziecka i jego preferencji do określonych aktywności. W przypadku młodszych pociech świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu będzie wspólne czytanie książek. Rozwija to wyobraźnię dziecka, wzbogaca jego słownik oraz zaszczepia w nim pasję do samodzielnego czytania, co da korzyści na całe życie. Ze starszymi dziećmi można bawić się w kalambury, układanie rebusów czy odgrywanie rozmaitych scenek. Na pewno będzie przy tym dużo śmiechu, ale też okazji, by dziecko rozwijało kreatywność, ćwiczyło pamięć czy logiczne myślenie. Pozwalają na to wszelkie gry planszowe, które są niebywale wciągające dla osób w każdym wieku.

Samodzielne zabawy

Nawet gdy rodzice nie mają czasu, nie jest to dobra wymówka, by sadzać dziecko przed telewizorem, chcąc zapewnić sobie spokój. W takich przypadkach dużo lepiej będzie podsunąć dziecku kolorowanki, czytanki czy puzzle – te ostatnie można znaleźć w różnych wersjach dostosowanych do wieku dziecka. Wszystkie dzieci uwielbiają też klocki. Jeśli zaś pociecha lubi zajęcia plastyczne, można podpowiedzieć jej tematy obrazków, wyklejanek czy figurek z plasteliny.

Zabawa w gotowanie

Angażowanie dziecka w czynności kuchenne to także znakomity sposób na zagospodarowanie jego czasu wolnego i przy okazji zorganizowanie sobie dodatkowych rąk do pomocy przy przyrządzaniu posiłków. Dzieci szybko się uczą, więc nawet jeśli początkowo będą tylko nieporadnie mieszać składniki, szybko mogą nauczyć się pięknie ozdabiać wypieki czy na przykład obierać owoce i warzywa. Takie zajęcia mogą też wyrobić w dziecku pasję do odkrywania nowych smaków, zachęcić je do zdrowego odżywiania, a nawet do gotowania w przyszłości.