Sprawdź, czy to coś więcej niż przeziębienie

„Grypa i przeziębienie” – nazwy tych dwóch dolegliwości zwykło się stawiać w jednym rzędzie. Czy aby na pewno jest to zasadne? Sprawdź, gdzie kończy się przeziębienie, a zaczyna poważniejsza choroba. Jeśli w porę podejmiesz odpowiednie kroki, unikniesz groźnych konsekwencji i powikłań.

Przebieg choroby

Przeziębienie trwa zwykle krócej od grypy, a objawy ustępują po 4-5 dniach. Jeśli chorujesz dłużej, może to oznaczać, że dopadła Cię grypa. W przypadku grypy mylące są często główne objawy (takie jak gorączka, kaszel czy ból gardła), które słabną po ok. 5 dniach, mimo iż choroba nadal trwa. Jeśli minął tydzień lub więcej, a Ty nadal czujesz się źle, udaj się na konsultację do lekarza.

chor2

Grypę często charakteryzuje również gwałtowny przebieg – nagła wysoka  gorączka, silne  bóle mięśni i stawów, bóle głowy, ogólne  rozbicie i duże  osłabienie  ,złe samopoczucie.

Gorączka

Podczas przeziębienia zwykle nie występuje gorączka – może pojawiać się stan podgorączkowy (37- 37,9°C). Do cech charakterystycznych grypy natomiast należy nagłe pojawienie się (i szybki wzrost) wysokiej gorączki oraz dreszcze.

chor1

Ogólne osłabienie i uczucie zmęczenia

Podczas grypy bardzo często pojawia się duże osłabienie organizmu. Wykonywanie nawet najprostszych, codziennych czynności jest utrudnione, koncentracja jest znacznie osłabiona, występuje permanentne uczucie senności i skołowania.

W przypadku przeziębienia uczucie osłabienia może się pojawić, ale nie musi, a jeśli już występuje, to jest mniej dokuczliwe niż podczas grypy.

Kaszel, katar i kichanie

Podczas przeziębienia może towarzyszyć Ci lekki kaszel i ból gardła (przypominający drapanie). Dolegliwości pojawiają się znienacka i utrzymują nawet przez kilka dni. Kaszel jest uporczywy i suchy. Z upływem czasu może przekształcić się w tzw. kaszel mokry z towarzyszącym mu efektem odkrztuszania wydzieliny.

fluuu10

W przypadku kichania i kataru sytuacja jest odwrotna – to przeziębieniu towarzyszy uczucie zatkanego nosa czy wodnisty katar i częste kichanie. Podczas grypy objawy te mogą się pojawić, jednak zwykle występują w późniejszych etapach choroby.

Bóle głowy i bóle mięśni

Chorym na grypę często towarzyszą silne bóle całej głowy (czasem połączone ze światłowstrętem) i bóle mięśniowo-stawowe, a także zmniejszenie siły mięśni. Podniesienie się z łóżka, wejście po schodach, przeniesienie torby z zakupami czy nawet wzięcie kąpieli, może być bardzo męczące.

wirus grypy6

Podczas przeziębienia podobne objawy nie występują lub są znacznie mniej nasilone. Dowiedź się więcej o bólu mięśni i stawów towarzyszącym grupie lub przeziębieniu z strony http://febrisan.pl/bole-miesni-stawow/

Powikłania i zapobieganie

Nie bagatelizuj pierwszych objawów choroby i obserwuj swój organizm. Jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż kilka dnia lub jeśli przebieg choroby jest gwałtowny, udaj się do lekarza. Pomoże Ci to uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia powikłań po grypie (w przypadku przeziębienia, powikłania zwykle nie występują), do których zaliczyć można zapalenie oskrzeli i płuc, zapalenie mięśnia sercowego czy napady drgawkowe.

Aby zapobiec przeziębieniu i grypie pamiętaj o tym, aby:

  • zdrowo się odżywiać,
  • zimą ciepło się ubierać (jednak nie za ciepło – przegrzanie organizmu może być równie groźne, co jego wychłodzenie), a także osłaniać głowę i uszy,
  • wietrzyć mieszkanie (w pomieszczeniach, które nie mają dostępu do świeżego powietrza, znacznie szybciej namnażają się bakterie),
  • myć ręce – zwłaszcza po powrocie do domu, przed jedzeniem, a także po kontakcie z osobą chorą,
  • jeździć na rowerze, biegać, spacerować lub uprawiać jakikolwiek inny sport,
  • zapewnić sobie odpowiednią ilość snu i odpoczynku.