trądzik czym jest

Trądzik – czym jest i na czym polega?

Trądzik to najczęściej spotykana choroba skóry. Dotyczy przeważającej części osób w wieku dojrzewania, ale coraz częściej dotyka także dorosłych, nie mijając z wiekiem bądź pojawiając się już po okresie pokwitania. Czym jest ta choroba, skąd się bierze i jakie daje objawy?

Co to jest trądzik i jakie są jego przyczyny?

Trądzik jest schorzeniem dermatologicznym powstającym głównie na skutek zwiększenia wydzielania łoju w skórze, a także zmiany jego składu. Wskutek między innymi działania androgenów, których poziom zwiększa się w okresie dojrzewania, łój staje się gęstszy, przez co nie jest w stanie w pełni wydobywać się na powierzchnię skóry. Powoduje to powstawanie zaskórników, a te mogą przerodzić się w wypryski, zwłaszcza, jeśli zajdą sprzyjające do tego okoliczności.

Na pojawienie się trądziku wpływ mają też geny – przypadłość ta w dużej mierze jest dziedziczna. Zaostrzenie objawów może wywoływać niewłaściwa dieta, a nawet stres i napięcie nerwowe. Ogromne znaczenie ma również właściwa pielęgnacja.

Dowiedz się więcej o trądziku.

trądzik

Jakie są objawy trądziku?

Podstawowym objawem trądziku jest silny łojotok i to on tak naprawdę jest głównym winowajcą. To z powodu nadmiernego wydzielania łoju, zatykania ujścia gruczołów łojowych i jego zalegania na powierzchni skóry biorą się wszystkie niedoskonałości. Wśród nich wylicza się zaskórniki otwarte i zamknięte, różniące się między sobą kolorem – zaskórniki otwarte są ciemne i wyraźnie dostrzegalne, a zamknięte – białe. Powstający w ich obrębie stan zapalny powoduje pojawianie się ropnych krostek i grudek, wyprysków, a nawet nacieków ropnych, które mają tendencje do przeradzania się w blizny.

Co istotne, w wielu przypadkach zmiany te wcale nie ograniczają się do twarzy. Pojawiać się mogą wszędzie tam, gdzie istnieje nagromadzenie gruczołów łojowych, czyli także na klatce piersiowej, plecach, zwłaszcza na wysokości powyżej łopatek, a nawet na ramionach i barkach. Pewien odsetek chorujących na trądzik zauważa nawet wypryski na pośladkach, a w postaci odwróconej trądziku zmiany atakują głównie okolice gruczołów płciowych.

Leczenie trądziku

Trądzik należy do uporczywych chorób i coraz częściej nie mija z wiekiem – cierpią na niego nawet osoby po 30. roku życia. Duże znaczenie ma właściwa pielęgnacja cery trądzikowej, jednak, jeśli chce się uzyskać satysfakcjonujące rezultaty, pomóc może tylko specjalistyczne leczenie pod kierunkiem dermatologa. Zaleca się je zwłaszcza w cięższych postaciach trądziku. Lekarz może przepisać antybiotyki bądź inne doustne środki, a także preparaty stosowane zewnętrznie. Istnieje również możliwość laserowego usuwania trądziku.