trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy – diagnostyka i leczenie

Pewnie każdy słyszał o trądziku młodzieńczym, gdyż ta typowa dla wieku pokwitania choroba dermatologiczna oszczędza tylko niewielką liczbę osób. Jest źródłem wielu problemów i kompleksów u młodych ludzi. W dodatku wykwity skórne mogą pozostawić zmiany, które utrzymają się całe życie, ważne jest, więc właściwe zdiagnozowanie i leczenie trądziku, nie tylko dla poprawy samopoczucia.

Trądzik młodzieńczy – czym się charakteryzuje?

Trądzik młodzieńczy to choroba objawiająca się silnym łojotokiem, zatkaniem porów skóry oraz pojawieniem się na niej rozsianych drobnych, czerwonych krostek, zwykle w dużej ilości. Mogą one pojawiać się także na dekolcie i plecach, nieraz pozostawiając po sobie widoczne blizny lub przebarwienia, których praktycznie nie można się pozbyć. Leczenie trądziku powinno być uzależnione od jego rodzaju, a nie wszyscy wiedzą, że można wyróżnić trądzik zaskórnikowy, grudkowo-ogólny i ropowiczny. Nawet, gdy postać tej choroby nie jest szczególnie nasilona, warto udać się do lekarza, by skonsultować najlepsze metody leczenia.

tradzik-mlodzienczy

Główne przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego

Najważniejszą przyczyną pojawiania się trądziku w wieku dojrzewania jest burza hormonów, głównie wzrost produkcji hormonów męskich – androgenów. Winna jest też niewłaściwa dieta, głównie bogata w tłuszcze i cukry, która powoduje, że sebum jest gęste i nie może przebić się przez skórę. Powoduje to zatykanie gruczołów łojowych i w efekcie wypryski. Również stres i zły tryb życia, na przykład zbyt mała ilość snu, pogarszają kondycję skóry.

Nie bez znaczenia jest też sposób jej pielęgnacji czy też jej brak. Niedostateczne oczyszczanie skóry powoduje zbieranie się na jej powierzchni zanieczyszczeń, co również zatyka pory i skutkuje niedoskonałościami. Trądzik można również rozprzestrzenić mechanicznie, zaostrzając jego postać. Możliwych przyczyn jest bardzo wiele, a chcąc wyleczyć trądzik, trzeba je wszystkie wyeliminować.

diagnostyka-tradziku-mlodzienczego

Najskuteczniejsze metody leczenia trądziku młodzieńczego

Aby móc skutecznie pozbyć się trądziku, warto wybrać się do lekarza i wykonać podstawowe badania. Może być potrzebna konsultacja nie tylko z dermatologiem, ale też z endokrynologiem. Nie zawsze jednak potrzebne będzie stosowanie kuracji na receptę. Bardzo dobre efekty daje także stosowanie dobrych kosmetyków i środków dostępnych bez recepty, służących oczyszczaniu i złuszczaniu cery, jej matowieniu oraz punktowemu zwalczaniu wyprysków. Można również stosować zabiegi kosmetyczne, takie jak peeling chemiczny czy mikrodermabrazja. Gdy zaś trądzik jest nasilony, prócz leków na receptę, można również zastosować laseroterapię czy fototerapię.

Dowiedz się więcej na temat trądziku młodzieńczego.