trądzik zaskórnikowy

Trądzik zaskórnikowy – jak pozbyć się zaskórników?

Nie wszystkie osoby zdają sobie sprawę z tego, że trapiący je problem z cerą to trądzik zaskórnikowy. Jest to specyficzna postać trądziku młodzieńczego, powodująca wiele problemów, warto przyjrzeć jej się bliżej.

Objawy trądziku zaskórnikowego

W tej postaci trądziku uporczywe są nie charakterystyczne wypryski, ale zaskórniki, które mogą mieć postać zamkniętą bądź otwartą. Oba te rodzaje, różniące się kolorem – zaskórniki zamknięte są białe, a otwarte – ciemne, mogą powodować stany zapalne skóry oraz pojawianie się niewielkich krostek. Taka postać trądziku może być jeszcze bardziej uciążliwa niż zwykła, gdyż z zaskórnikami walczy się trudniej niż z pryszczami.

Poza tym zwykle pojawiają się one nie tylko na twarzy, zwłaszcza w strefie T, czyli na czole, brodzie i nosie. Występować mogą też w innych miejscach ciała, gdzie występuje wiele gruczołów łojowych obok siebie, czyli na dekolcie, ramionach i plecach, głównie między łopatkami.

Sposoby na trądzik zaskórnikowy

zaskórniki

Białe zaskórniki zamknięte często są niewidoczne, ciemne otwarte zaś są mocno widoczne, więc są prawdziwą zmorą wielu osób. Niektórzy próbują je wyciskać. Pozwala to je opróżnić z substancji, w których rozwijają się bakterie, ale jest to też prosty sposób na rozprzestrzenienie zarazków na resztę twarzy.

Jeśli więc chce się pozbyć zaskórników mechanicznie, lepiej będzie powierzyć to zadanie kosmetyczce lub dermatologowi, który zastosuje do tego na przykład igły bądź dokona nacięcia większych zaskórników.

Domowe sposoby radzenia sobie z tymi nieestetycznymi zmianami to przede wszystkim pielęgnacja cery z wykorzystaniem kosmetyków odblokowujących pory. Są to wszelkie maski, żele do mycia, toniki oraz peelingi. Warto jednak pamiętać, że na najlepsze efekty można liczyć wtedy, gdy wcześniej rozpulchni się skórę i otworzy jej pory, w czym ułatwia ciepło.

Dobrze jest najpierw nałożyć na skórę maskę termiczną, a potem na przykład maskę odblokowującą pory.

Zabiegi na trądzik zaskórnikowy

Samodzielna walka z zaskórnikami jest bardzo trudna, wiele osób decyduje się, więc na profesjonalne zabiegi w salonach kosmetycznych lub w gabinetach dermatologicznych. Zabiegów takich jest bardzo wiele i są one godne polecenia, gdyż pozwalają w pełni skutecznie opróżnić zaskórniki z zalegających w nich mas rogowych i łoju. Kosmetyczka lub lekarz może wykorzystać do tego na przykład kwasy, cynk czy witaminę A.

Popularne zabiegi stosowane przy tej postaci trądziku to przede wszystkim różnego rodzaju peelingi, ale można też zastosować zabiegi regulujące pracę gruczołów łojowych. W gabinetach lekarskich można także poddać się zabiegom z wykorzystaniem światła czy nacięciom zmian.

Dowiedz się więcej: Czym jest trądzik zaskórnikowy?