Ukąszenia owadów – czy zawsze muszą nas swędzieć?

Gryzące w czasie letnich wieczorów komary bywają trudne do zniesienia. Bzyczą i latają w kółko, a w dodatku wbijają się w skórę powodując bardzo nieprzyjemne dolegliwości po ukąszeniu. Czy jednak wakacje, zwłaszcza te na Mazurach, muszą kojarzyć się z bąblami i drapaniem, przed którym trudno się powstrzymać? Niekoniecznie, o czym przekonasz się za chwilę.

Dlaczego ukąszenia komara swędzą?

Zanim jednak zaczniemy zdradzać sposoby na złagodzenie dolegliwości po ugryzieniu komarów, to chcemy wyjaśnić, dlaczego miejsce ukąszenia tak dotkliwie swędzi. Wyjaśnimy również, dlaczego są osoby, na których ugryzienie przez komara nie robi żadnego znaczenia, a są również i takie, które bardzo puchną, a opuchlizna utrzymuje się nawet przez kilka dni.

Dzieje się tak dlatego, że komar, wkłuwając się w celu wypicia krwi, wpuszcza nam do krwi specjalną substancję, która ma zapobiegać jej krzepnięciu. W jej skład wchodzą rozmaite białka, z których część ma silne działanie alergizujące. To właśnie one powodują wydzielanie się histaminy, a to z kolei wywołuje swędzenie w miejscu ukąszenia komara.

Różny stopień reakcji na ugryzienia owadów wynika z tego, że mamy różny stopień wrażliwości na alergeny. Co ciekawe, stopień ten zmienia się wraz z wiekiem i zdarza się, że niektóre osoby, dotychczas bardzo silnie reagujące na ukąszenie komarów, stopniowo zaczynają reagować mniej. Można to tłumaczyć uodpornieniem się na alergeny, które są obecne w jadzie komarów.

Jak łagodzić efekty ukąszenia przez komary?

Na szczęście istnieją sposoby na to, by łagodzić efekty po ukąszeniu komarów, nawet wtedy, gdy nasza reakcja na ugryzienie jest bardzo silna. Wystarczy poznać kilka metod, których stosowanie pomoże walczyć z nieprzyjemnym swędzeniem. Oto te najbardziej skuteczne.

Bardzo dobre działanie łagodzące mają olejki roślinne. Świetnie działa m.in. olejek cytrynowy czy bazyliowy. Podobne działanie ma Amol. Już kilka kropli olejku lub Amolu podanego na miejsce ukąszenia, pozwala znacząco zneutralizować nieprzyjemne swędzenie. Oba olejki mają ponadto działanie odkażające, więc dodatkowo wspomagają gojenie się powstałej po ukąszeniu rany.

Można jednak użyć nie tylko olejków zawierających wyciągi roślinne, ale również samych roślin. Wystarczy rozetrzeć w palcach kilka listków bazylii lub wycisnąć kilka kropli soku z cytryny i posmarować nim miejsce ukąszenia. Przyniesie to natychmiastową ulgę i dzięki nim przestaniemy się drapać.

Na ukąszenia komarów świetnie nadaje się również sok z aloesu. Ta roślina znana od tysięcy lat ma szereg różnych właściwości, a łagodzenie ugryzień komarów również wśród nich się znajduje. Wystarczy złamać jedną z łodyg tej rośliny i wycisnąć z niej odrobinę soku. Kilka kropli nałożonych bezpośrednio na ukąszenie pomoże pozbyć się nieprzyjemnego swędzenia.

Jeśli jednak nie mamy w najbliższej okolicy żadnego olejku czy wyciągu roślinnego, ani żadnej z wyżej wspomnianych roślin, to możemy wspomóc się lodem. Położony na miejscu ukąszenia spowoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych i zahamuje wydzielanie histaminy. W efekcie nie pojawi się bąbel, a skóra nie będzie nas swędzieć.

Czy tylko bezpośrednia aplikacja na ukąszenie ma sens?

Jak widać, wśród skutecznych sposobów na radzenie sobie ze skutkami ukąszeń owadów dominują sposoby stosowane zewnętrznie. Są jednak również inne sposoby, które pozwolą złagodzić efekty po ugryzieniach komarów lub zniechęcą komary do kąsania.

Jedną z tych metod jest zażywanie witaminy B12. Według badań zapach potu, jaki powstaje w wyniku zażywania tej witaminy, jest zbyt nieprzyjemny dla komarów i z tego powodu omijają one osoby zażywające tę witaminę szerokim łukiem. Zapach ten jest jednak nie tylko nieprzyjemny dla komarów, bo co bardziej wrażliwi również mogą zauważyć zmianę zapachu swojej skóry.

Warto również wspomnieć, że ukąszenia komarów są mniej nieprzyjemne, jeśli zażywamy środki antyhistaminowe. Korzystający z nich w sezonie letnim alergicy zwykle zauważają również mniejsze dolegliwości pojawiające się po ugryzieniach komarów. Wydaje się jednak, że jest to pozytywny skutek uboczny wynikający z alergii innego typu. Pamiętajmy jednak, że są to leki, które powinny być stosowane w konsultacji z lekarzem. W związku z tym wydaje się, że niekoniecznie warto zażywać je tylko dlatego, że ukąszenia komarów nas swędzą.

 


AMOL. Płyn doustny, płyn do stosowania na skórę, produkt złożony. Podmiot odpowiedzialny: Takeda Pharma Sp. z o.o. Wskazania: Zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia, np.: w przebiegu przeziębienia (do nacierań), w bólach głowy, bólach mięśniowych, w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów. Wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych) np.: wzdęcia, niestrawność. Przeciwwskazania: Preparatu Amol nie wolno stosować: w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników produktu, w astmie oskrzelowej i innych schorzeniach dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych, u dzieci poniżej 12 roku życia. Wewnętrznie: niedrożność dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenie pęcherzyka żółciowego, u osób z przewlekłymi chorobami wątroby, u osób uzależnionych od alkoholu. Zewnętrznie: na uszkodzoną skórę np. przy oparzeniach, wypryskach i ranach otwartych, przy chorobach skóry przebiegających z wysypką, na błony śluzowe oraz w okolicach oczu. Opakowanie: płyn 100 ml, 150 ml, 250 ml. Podmiot odpowiedzialny: Takeda Pharma Sp. z o.o.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane

dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania

produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek

niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.