Wczesne objawy raka jajnika. Jeżeli masz któryś z nich, koniecznie idź do lekarza!

Wśród chorób nowotworowych dotykających kobiety, szczególnie dużo mówi się o raku jajnika, nazywanym „cichym zabójcą”. Mimo dużych wysiłków wkładanych w programy wczesnej diagnostyki i w kampanie reklamowe, uświadamiające panie o zagrożeniu, rak ten każdego roku zbiera śmiertelne żniwo.

Podstępny rak jajnika

Niestety choroba ta często rozwija się prawie bezobjawowo, a w momencie, gdy daje już wyraźne, niepokojące symptomy, zmuszające pacjentkę do udania się do ginekologa, jest już w zaawansowanym stadium rozwoju. Podstawą diagnostyki są regularne kontrole ginekologiczne. Jednak pierwsze objawy tej choroby mogą sugerować raczej dolegliwości ze strony układu pokarmowego, co opóźnia wykonanie badania ginekologicznego. Dodatkowym elementem utrudniającym diagnostykę jest fakt, iż nowotwór ten dotyka najczęściej kobiety po menopauzie, w wieku 50-70 lat, które nie chodzą już regularnie na badania ginekologiczne. A to sprawia, że szansa na wykrycie raka jajnika przypadkiem, przy okazji standardowych badań jest znacznie zmniejszona.

 

Chociaż nowotwór jajnika jest chorobą dotykającą panie w starszym wieku, już młodsze, w wieku 20-30 lat powinny mieć wiedzę na jej temat i wdrożyć odpowiednie postępowanie profilaktyczne. Wprawdzie nie da się całkowicie zapobiec jej rozwojowi, istnieją czynniki ryzyka, zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania, mając wiedzę na ich temat, można odpowiednio wcześnie podjąć skuteczną profilaktykę.

 

Co należy wiedzieć o raku jajnika?

Nowotwór ten jest trzecim pod względem występowania nowotworem narządów rodnych kobiety, większa zachorowalność dotyczy tylko raka szyjki macicy i raka trzonu macicy. W Polsce jest czwartą przyczyną zgonów na nowotwory, tuż po raku piersi, płuca i jelita grubego. Wysoka śmiertelność wiąże się z późną wykrywalnością choroby. Lekarze twierdzą, że rak jajnika mógłby być wyleczony w 95% przypadków, jeśli tylko zdiagnozowany byłby odpowiednio wcześnie, tymczasem zaledwie 50% pacjentek, u których stwierdzono tę chorobę żyje dłużej niż 5 lat.

 

Najczęstsze objawy raka jajnika

Jak wspomnieliśmy wyżej, pierwsze objawy są niecharakterystyczne i mogą sugerować problemy ze strony układu trawiennego, stąd często bywają bagatelizowane lub diagnozowane w niewłaściwym kierunku. Są to:

  • zdeformowany lub nabrzmiały brzuch,
  • niestrawność,
  • zaparcia,
  • bóle brzucha,
  • bóle w biodrach i bóle w dolnej części pleców (zwłaszcza występujące bez powodu),
  • częste oddawanie moczu niezwiązane z infekcją dróg moczowych,
  • nieuzasadniona utrata wagi lub szybkie przybieranie na wadze,
  • brak apetytu,
  • przemęczenie,
  • bóle podczas kontaktów seksualnych.

Wszystkie powyżej wymienione symptomy mogą sugerować różne schorzenia, niekoniecznie pochodzenia nowotworowego, jednak warto zgłosić się do lekarza, w celu ustalenia ich przyczyny.

 

W bardziej zaawansowanym stadium choroby pojawiają się: nudności, wymioty, zaparcia, wodobrzusze i obrzęki nóg. Z rzadkich, sporadycznie występujących objawów raka jajnika można wymienić: nerwobóle ud okolicy kulszowej lub pachwinowej, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, a w mocno zaawansowanym stadium pojawia się wyniszczenie nowotworowe i charakterystyczne dla takiego stanu zaostrzenie rysów twarzy.

 

Jak wykryć raka jajnika we wczesnym stadium?

Podstawą diagnostyki są częste kontrole ginekologiczne. Chociaż nie istnieją badania profilaktyczne, mogące wykryć wczesnego, bezobjawowego raka, najlepszym sposobem kontroli jajników jest USG przezpochwowe, umożliwiające uwidocznienie już niewielkich zmian o charakterze nowotworowym. W ten sposób diagnozuje się również inne zmiany na jajniku, niekoniecznie złośliwe, np. torbiele. Niemniej jednak metoda badania USG przezpochwowego pozwala na wczesne wykrycie zmian, które następnie można poddać dalszym testom w celu ustalenia ich rodzaju. Innym badaniem jest ocena markerów raka jajnika we krwi: CA-125 i HE-4.

 

Profilaktyka raka jajnika, czyli jak się przed nim ustrzec?

Jak w przypadku większości nowotworów, nie do końca poznane są wszystkie przyczyny ich powstawania. Można jednak wyróżnić kilka czynników zwiększających ryzyko zachorowania. Są to przede wszystkim: dieta uboga w błonnik i witaminy, znaczna nadwaga, niepłodność, długotrwała ekspozycja na talk, a także czynniki genetyczne. Aż dwudziestokrotnie zwiększone ryzyko mają kobiety z wrodzoną mutacją genu BRCA1, a ryzyko to jest dziesięciokrotnie większe u pań z zespołem Lyncha. Kobiety, które mają krewnych chorujących na nowotwory układu rodnego powinny szczególnie często poddawać się kontrolom i badaniom diagnostycznym.

 

Wczesne wykrycie choroby w I lub II stadium daje aż 75% przeżyć 5-letnich, niestety im później choroba zostaje zdiagnozowana, tym szanse te są mniejsze. III i IV stadium choroby to już tylko 30-50% przeżyć 5-letnich. Dlatego tak ważne są regularne kontrole u ginekologa, zwłaszcza u pacjentek po menopauzie. Rak jajnika, choć trudno wykrywalny nie jest wyrokiem i można go wyleczyć, pod warunkiem wdrożenia wczesnej, skutecznej terapii. Jeżeli zauważyłaś u siebie kilka z wymienionych przez nas objawów, koniecznie zgłoś się do ginekologa, niezależnie od tego w jakim wieku jesteś. To może uratować Ci życie.