Witamina E czyli zrób coś dla urody

Witamina urody, młodości, płodności? Wszystkie te określenia pasują do witaminy E! Przypisywane jej cudowne właściwości są zgodne z prawdą, dlatego warto wiedzieć, jak dostarczać ją do organizmu we właściwej ilości. Jej niedobór to groźba nie tylko przyśpieszenia procesów starzenia i pogorszenia urody, ale i przyczyna wielu chorób.

Witamina E w organizmie

Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, a więc chroni nasze ciało przed działaniem wolnych rodników, przyśpieszających procesy starzenia się organizmu. Wpływa na prawidłową wydolność mięśni, płodność u mężczyzn oraz zachowanie i utrzymanie ciąży u kobiet. Ponadto witamina E wpływa na funkcjonowanie wzroku i zapobiega powstawaniu zakrzepom krwi – jest więc niezwykle ważną witaminą w naszym organizmie.
16

Objawy niedoboru witaminy E

Niedobór witaminy E spotyka się niezwykle rzadko, ponieważ występuje powszechnie w żywności. Objawami niedoboru jest rogowacenie i przedwczesne starzenie się skóry, anemia, zmęczenie, degeneracja mięśni, podatność na infekcje, problemy z kośćmi i zębami. Niedobór anemii spotyka zwykle osoby z zaburzeniami wchłaniania tłuszczu, często również chorych cierpiących na celiakię lub mukowiscydozę.

Witamina E w pożywieniu

Witamina E syntetyzuje się z tłuszczami. Dobrym jej źródłem są oleje i orzechy, przede wszystkim olej słonecznikowy, sojowy i rzepakowy oraz orzechy laskowe i migdały. Jej źródłem są również żółtka jaj, szpinak, kiełki, nasiona zbóż. Pamiętajmy, że oleje bogate w witaminę E to takie, które były tłoczone na zimno – w innym przypadku dochodzi do zniszczenia nawet 75% tej witaminy.

Czy witaminę E można suplementować?

Większość ludzi nie ma problemu z niedoborem witaminy E. Jednak jeśli chcemy wesprzeć organizm, nie ma żadnych przeciwskazań, aby przyjmować ją dodatkowo w suplementach. Przedawkowanie witaminy E jest również rzadko spotykane, po długotrwałym przyjmowaniu bardzo wysokiej dawki, możemy mieć problemy żołądkowe lub kłopoty z widzeniem. Dlatego stosując jakikolwiek suplement, warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.