Witaminy i suplementy diety, czyli jak pobudzić wzrost dziecka?

Wzrost dziecka to wypadkowa wielu czynników, wśród których najważniejsze jest dziedziczenie, dieta, aktywność fizyczna i ilość snu. Tempo nie ma znaczenia – niektóre dzieci rosną szybciej, drugie wolniej i jest to całkowicie normalne. Czy możemy pobudzić wzrost dziecka? I czy mogą nam w tym pomoc suplementy? Podpowiadamy!

Do jakiego wieku rośnie dziecko?

Dziecko najwięcej rośnie w okresie niemowlęcym, a potem w czasie dojrzewania. Wiek kostny, czyli moment, kiedy zamykają się nasady kości, jest zależne od płci. Dziewczyny zazwyczaj przestają rosnąć na 2 lata po pierwszej miesiączce, czyli zazwyczaj koło 18 roku życia. Chłopcy rosną do 21 roku życia – zarówno dojrzewają, jak i rosną później.

zdrowe-nawykiJak pobudzić wzrost dziecka?

Na wzrost dziecka najbardziej wpływają geny – jeśli rodzice są niscy, rzadko się zdarza, że dziecko będzie znacznie ich przewyższało. Dziewczynki często są niższe od chłopców, ale nie jest to reguła. Jakie czynniki wpływają na wzrost dziecka?

Odżywianie – dziecko powinno mieć prawidłową i zbilansowaną dietę, dzięki której organizm i kości będą rozwijały się prawidłowo. Dodatkiem do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej mogą być również witaminy i suplementy, szczególnie te stworzone z myślą o dzieciach.

Sen – hormon wzrostu wytwarzany jest w przeważającej większości w nocy, dlatego zaburzenia snu mogą powodować niski wzrost. Badania pokazują, że najwięcej hormonu wydziela się między 22-24. Dobrze jest więc przypilnować, aby dziecko chodziło spać przed tą godziną.

ćwiczenia z dzieckiemAktywność fizyczna – tutaj najważniejsza jest równowaga. Zbyt duży wysiłek fizyczny może wpłynąć na niższy wzrost, ze względu na przeciążenie kości. Dlatego w młodym wieku należy unikać sportów uprawianych wyczynowo, intensywnego trenowania 4-5 razy w tygodniu. Z drugiej strony brak ruchu wpływa negatywnie na układ nerwowy i pośrednio na zmniejszenie produkcji hormonu wzrostu.

Jeśli dziecko rośnie zbyt wolny, nie panikujmy. Jeśli jesteśmy pewni, że dziecko ma zapewnioną dostateczną ilość snu, zdrowo się odżywia i jest aktywne fizycznie, nie powinniśmy mieć powodów do obaw. W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z lekarzem, który zleci przeprowadzenie odpowiednich badań.