Właściwości lecznicze trawy cytrynowej

Trawa cytrynowa nie jest u nas jeszcze szeroko znana, choć jej niezwykłe właściwości lecznicze docenione zostały już przed wiekami w Azji i Ameryce Południowej. W tamtych czasach nie mieliśmy do niej dostępu, ale współcześnie, dzięki globalizacji, jest ona dostępna również u nas. Zobaczmy zatem, jakie są właściwości lecznicze trawy cytrynowej.

Trawa cytrynowa – co to jest?

Zanim zaczniemy wymieniać liczne właściwości lecznicze trawy cytrynowej chcemy powiedzieć kilka słów na temat tego, co to za roślina. Otóż jest to istotnie roślina z rodziny trawiastych, która swoją nazwę zawdzięcza obecności olejku lemongrasowego zawierającego cytral.

tracyt1

Trawa ta jest powszechnie uprawiana w krajach dalekiego wschodu, m.in. w Chinach, Indiach czy Malezji. Tam również odkryto jej właściwości lecznicze i znalazła ona zastosowanie w medycynie naturalnej stosowanej w tych krajach. Znana jest jednak również w Ameryce Południowej, a współcześnie, również w Europie, gdzie uprawiana jest przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich.

Co kryje trawa cytrynowa?

Najważniejszą substancją leczniczą, która kryje się w łodygach trawy cytrynowej jest olejek lemongrasowy. Oprócz niego w trawie cytrynowej znajdziemy takie witaminy jak witamina A i C oraz witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, ryboflawina, niacyna czy tiamina. Znajdują się w niej również liczne minerały, takie jak magnez, żelazo, wapń, fosfor, potas, sód i cynk oraz kwasy tłuszczowe: nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone.

Jakie właściwości lecznicze ma trawa cytrynowa?

Jak już wyżej wspomniano w łodygach trawy cytrynowej kryje się olejek lemongrasowy. To właśnie on wykazuje właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Z tego powodu zalecany jest w leczeniu trądziku i owrzodzeń skóry innego pochodzenia. Ma również działanie odstraszające owady, w tym komary i meszki, dlatego warto mieć ją pod ręką szczególnie w okresie letnim, gdy chcemy spędzić miły wieczór pod gołym niebem.

W Ameryce Południowej jest uznawana również jako świetny sposób na poprawę koncentracji i dlatego jest zalecana wszystkim, którzy uczą się i intensywnie pracują umysłowo. Wykazuje ona również doskonałe działanie uspokajające i pomaga poprawiać nastrój, a także świetnie łagodzi bóle mięśni i bóle głowy.

tracyt2

Wystarczy pomieszać 1-2 krople olejku lemongrasowego z łyżką oleju np. z pestek winogron i tak przygotowaną mieszankę można wcierać w skronie przy bólu głowy lub przeprowadzić relaksujący masaż całego ciała. Warto jednak pamiętać, że nie wolno aplikować na skórę samego olejku lemongrasowego, lecz zawsze należy go rozcieńczyć we wspomnianych wyżej proporcjach. Nie powinno się go również stosować w nadmiarze, bo może powodować podrażnienia i nie jest on zalecany kobietom ciężarnym.

Przeprowadzone badania nad właściwościami leczniczymi trawy cytrynowej potwierdzają, że obecny w olejku lemongrasowym cytral, który jest jego głównym składnikiem, wykazuje również działanie przeciwnowotworowe.

Jak jeszcze można wykorzystać trawę cytrynową?

Oprócz wyżej wymienionych właściwości leczniczych trawa cytrynowa znajduje również zastosowanie w kuchni. Jest częstym składnikiem potraw orientalnych, choć świetnie się sprawdza również jako dodatek do potraw o innym pochodzeniu. Można dodawać zarówno łodygi trawy cytrynowej jak i bulwę, a ich cytrynowy i lekko imbirowy smak wzbogaci także herbatę, do której również można ją dodawać.