zima-kobieta-grypa

Wszystko, co musisz wiedzieć w wirusie grypy

Wirus grypy to jeden z najczęściej atakujących organizm ludzki mikroorganizmów. Każda komórka organizmu ludzkiego może stanowić miejsce jego replikacji czyli powielania, ale znaczące powinowactwo wykazuje on do górnych oraz dolnych dróg oddechowych.

Często uważany jest on za słabego przeciwnika. Należy jednak pamiętać, że objawami zakażenia są nie tylko wysoka temperatura lub osłabienie, ale również w skrajnych przypadkach śmierć. Wirus ten nie wykazuje w żadnym stopniu rozróżnienia ze względu na płeć czy wiek.

Badania wykazują jednak, że powikłania po przechorowaniu występują najczęściej u niemowląt oraz osób po 65 roku życia. Dlatego każdy nawet najbardziej błahy (według nas) symptom zakażenia należy zgłosić lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej.

Charakterystyka wirusa grypy.

Wirus grypy należy do rodziny Orthomyxoviridiae (ortomyksowirusy). Rodzajowo zróżnicowany jest na dwie grupy, do których należą typ A i B (tworzące jeden rodzaj) oraz typ C. Dla ludzi patogenne są jedynie wirusy A i B, które mogą powodować epidemie zachorowań (często w okresie jesiennym, zimowym oraz wiosennym). Wirus typu C nie stanowi dla ludzi tak dużego zagrożenia, jak wirusy typu A czy B.

Typ A, który występuje najczęściej pośród populacji ludzkiej jako czynnik zakaźny, charakteryzuje się wysoką zdolnością do mutacji. Jego możliwości zmienności genetycznej (również w ciele zwierząt takich jak ptactwo) powodują, że co 10- 15 lat pojawia się jego nieznana dotąd odmiana, na którą człowiek nie posiada odporności. Ze względu na różnorodność genetyczną typ A dzielimy na podtypy na podstawie występowanie dwóch białek powierzchniowych, do których należą neuraminidaza (która umożliwia opuszczenie przez wirus zakażonej komórki) oraz hemaglutynina (umożliwia ona połączenie się wirusa z błoną komórkową komórki gospodarza).

Typ A jest najbardziej niebezpieczny dla człowieka – powoduje on dziesiątkujące ludność epidemie, a także odpowiada za nagminne zachorowania w okresach pomiędzy epidemiami. Zdolności jego replikacji są bardzo duże, w ciągu 12 h może powstać około 1000 jego kopii, (w jednej komórce), które następnie dalej zakażają następne komórki.