Psychoterapeuta jest często pierwszą osobą, która zajmuje się problemami pacjenta. Jednocześnie jednak dla wielu osób otworzenie się na psychoterapeutę jest bardzo trudne. Wynika to z braku bliskiej znajomości, która budowana jest z czasem. Jednak wszyscy wiemy, że nie z każdą osobą jesteśmy w stanie nawiązać odpowiednie relacje. Dlatego psychoterapeuta powinien być idealnie dopasowany do naszych potrzeb.

Empatia

Pierwszą ważną cechą dobrego psychoterapeuty jest empatia. Powinien okazywać ją w taki sposób, aby pacjent czuł się przy nim bezpiecznie i pewnie. Cała psychoterapia opiera się bowiem na budowaniu specyficznej więzi między terapeutą a pacjentem. To właśnie ta więź pozwala z czasem otworzyć się coraz bardziej, przejść przez najtrudniejsze momenty w życiu, a nawet wrócić do tego, czego pozornie nie pamiętamy.

Jednocześnie empatia pozwoli pacjentowi poczuć, że jest nie tylko wysłuchany, ale przede wszystkim zrozumiany. Daje poczucie akceptacji i szacunku, a także wyrozumiałości względem okazywanych emocji, nawet tak skrajnie, jak płacz czy złość. Powinien także być wrażliwy na tło kulturowe, które mocno wpływa na nasze zachowania i przekonania.

Techniki terapeutyczne

Każdy psychoterapeuta pracuje w konkretnym nurcie, np. behawioralno-poznawczym albo psychodynamicznym. Nurty te narzucają konkretne sposoby postępowania i założenia. Nie oznacza to jednak, że terapeuta ma być zamknięty na inne sposoby działania. Wręcz przeciwnie – powinien być jak najbardziej otwarty na różne techniki terapeutyczne i mieć zdolność dopasowywania ich do konkretnego pacjenta. Musi uwzględniać, że każdy człowiek jest inny, a to, co działa na jednego, nie musi być skuteczne dla drugiego.

Nadzieja i optymizm

Psychoterapeuta musi być pierwszą osobą, która wspiera pacjenta w jego trudnych sytuacjach życiowych. W związku z tym powinien też wierzyć, że poprawa zdrowia jest możliwa, a swoją nadzieję i wiarę musi przekazywać pacjentowi. Jego zachowanie bardzo mocno wpłynie bowiem na wiarę samego pacjenta, a przekonanie o możliwości wyzdrowienia często odgrywa znaczącą rolę w rzeczywistych postępach.

Jasna diagnoza i jasny plan działania

Praktycznie każdy pacjent chce wiedzieć, co mu dolega, dlaczego tak jest, a także w jaki sposób ma wyjść ze swojego złego stanu. W związku z tym psychoterapeuta Kraków w pierwszej kolejności stawia diagnozę na podstawie przedstawionych przez pacjenta symptomów. Jednocześnie ustala z nim cel terapii oraz zakłada główne kamienie milowe, które zostaną osiągnięte.

Ciągły rozwój i praca pod superwizją

Każdy psychoterapeuta powinien opierać swoje metody działania na udowodnionych naukowo, sprawdzonych metodach. Co więcej, ważny jest jego stały rozwój, który pozwala mu na rozbudowywanie palety stosowanych technik. Warto mieć to na uwadze, wybierając swojego specjalistę. Dobrze również, jeśli pracuje pod superwizją bardziej doświadczonej osoby, co pozwala monitorować jego rozwój i zdolności, a także ułatwia osiąganie postępów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here