Wzdęcia – fakty i mity

Problem wzdęć, który dotyczy sporej części społeczeństwa rzadko pojawia się w rozmowach. Możemy godzinami rozprawiać o różnych chorobach, ale ten temat traktowany jest jak temat tabu, o którym nie mówi się w towarzystwie. Wiele osób wstydzi się tej dolegliwości i nie ma ochoty rozmawiać o niej nawet z lekarzami, którzy mogliby im pomóc. W związku z tym wokół wzdęć i innych problemów zdrowotnych narosło wiele mitów, z którymi postaramy się rozprawić.

Wzdęcia są zawsze efektem spożycia produktów wzdymających –MIT z ziarnem prawdy

korean-cabbage-in-chili-sauce-1120406_1280Prawdą jest, że pojawienie się wzdęć można wiązać ze spożyciem produktów wzdymających, takich jak groch, fasola czy kapusta. Nie jest to jednak jedyna przyczyna ich powstawania. Wzdęcia mogą pojawić się bowiem również po spożyciu napojów gazowanych, łapczywym jedzeniu czy rozmawianiu w trakcie posiłku. W tych sytuacjach do przewodu pokarmowego trafia duża ilość gazów, które przechodząc przez jego kolejne odcinki powodują wzdęcia.

Najlepszym sposobem na pozbycie się wzdęć jest siedzenie w domu – MIT

Wiele osób, które borykają się z problemem wzdęć woli siedzieć w domu, na kanapie, z dala od towarzystwa innych osób. Wydaje im się, że tylko w ten sposób unikną kłopotliwych sytuacji wynikających z problemów trawiennych. Tymczasem najlepszym sposobem na pozbycie się tej dolegliwości jest aktywność fizyczna. Nawet niezbyt forsowny ruch np. spacer, poprawia perystaltykę jelit, ukrwienie i przyspiesza przemianę materii. Dzięki temu treść pokarmowa znajdująca się w jelitach szybciej przesuwa się ku odbytowi i uczucie przepełnienia znika.

Dobrym sposobem na pozbycie się wzdęć jest ciepły okład – FAKT

Wystarczy sobie przypomnieć wszystkie zalecenia, które dostają rodzice niemowlaków cierpiących na kolkę jelitową. Lekarze mówią by delikatnie masować brzuszek i robić ciepłe okłady. Niektórzy radzą sobie ogrzewając brzuszek maluszków suszarką do włosów. Warto z tej metody skorzystać również wtedy, gdy wzdęcia dopadną osobę dorosłą. Wystarczy położyć sobie na wzdętym brzuchu ciepły termofor, który rozgrzeje brzuch i spowoduje wyraźną ulgę.


Warto pić herbatki ziołowe np. z kopru włoskiego – FAKT/MIT

herbal-tea-herbs-tee-mint-159203W tym przypadku trudno jednoznacznie wypowiedzieć się na temat tej metody radzenia sobie z wzdęciami, bo wiele zależy od tego, jakie zioła będziemy pić. Z jednej strony herbatki ziołowe rzeczywiście pomagają walczyć z problemami trawiennymi, a z drugiej nie na każdego działają tak samo. Nawet osławiona herbatka z kopru włoskiego, znana z właściwości wiatropędnych, którą zaleca się również niemowlakom cierpiącym na kolkę, u niektórych osób nasila dolegliwości i powoduje jeszcze większe wzdęcia. Warto jednak spróbować ziół i sprawdzić jak działają na daną osobę.

Trzeba jeść 5 posiłków dziennie – FAKT

Wzdęcia wynikają często z nieregularnego odżywiania się. Im mniej regularnie i szybciej jemy, tym bardziej jesteśmy narażeni na różnego typu dolegliwości ze strony układu trawiennego. Wynika to z tego, że wówczas jesteśmy bardzo głodni, więc chcemy jak najszybciej zaspokoić głód. Zamiast przeżuwać spokojnie, pochłaniamy jedzenie dużymi kęsami, nie dbając o to, że nie będzie dobrze pogryzione. Często wraz z nim połykamy również spore ilości powietrza, co prostą drogą prowadzi do powstania wzdęć.


Im więcej warzyw i owoców, tym mniej wzdęć – FAKT

food-1475223_1280Wiele mówi się o właściwościach wzdymających niektórych warzyw, ale niewiele mówi się o tym, że spożywanie dużej ilości warzyw i owoców zapobiega tworzeniu się wzdęć. Zawierają one bowiem dużo błonnika pokarmowego, który nie tylko wspomaga trawienie i przyspiesza perystaltykę jelit, ale również pomaga szczelnie wypełnić jelita treścią pokarmową. Dzięki temu zmniejsza się ilość miejsca, w której mogą powstać gazy.

Mamy nadzieję, że ten krótki przegląd faktów i mitów na temat wzdęć pozwoli Wam skutecznie z nimi walczyć. Jeśli uważnie czytaliście, to możecie wysnuć wniosek, że regularne jedzenie 5 bogatych w warzywa i owoce posiłków dziennie oraz codzienna dawka ruchu pozwolą Wam pozbyć się tej dolegliwości na dobre.

Artykuł napisany przy współpracy ze specjalistami http://www.amol.pl/