Jak zdiagnozować zapalenie zatok przynosowych

Wiele słyszy się o zapaleniu zatok przynosowych, jednak nie każdy z nas wie, jakie objawy towarzyszą tej chorobie. Często nie mamy świadomości, że dolegliwości, które nam doskwierają, świadczą właśnie o tym schorzeniu – bóle głowy tłumaczymy wysokim lub niskim ciśnieniem a katar i niedrożność nosa przeziębieniem czy alergią. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się zapalenia zatok przynosowych, aby w porę rozpocząć leczenie.

Przyczyny zapalenia zatok przynosowych

Dobrze jest poznać wroga i wiedzieć, gdzie leży źródło zapalenia zatok. Przyczyn może być kilka. Zalicza się do nich między innymi:

  • Infekcje górnych dróg oddechowych i alergiczny nieżyt nosa nieleczony w sposób prawidłowy – w obu przypadkach następuje obrzęk błony śluzowej nosa i zatok, która zapycha ujście zatok i doprowadza do powstania nadkażeń bakteryjnych.
  • Wady anatomiczne, które powodują zwężanie ujścia zatok i nawracających zakażeń.
  • Zanieczyszczenia powietrza.

Objawy – jak rozpoznać zapalenie zatok

Objawy, jakie towarzyszą zapaleniu zatok przynosowych, różnią się w zależności od tego, które zatoki zostały zainfekowane. Oto, jakie dolegliwości mogą nam doskwierać:

  • Zapalenie zatok sitowych (usytuowanych między oczami) – ucisk lub ból przy wewnętrznym kąciku oka, nasilający się przy kaszlu lub leżeniu na plecach.
  • Zapalenie zatok szczękowych (znajdujących się pod policzkami) – jedno lub dwustronny ból policzków, głowy w okolicy skroni, oczu i górnych zębów. Ból nasila się przy pochylaniu i unoszeniu głowy. Odwrotnie niż w przypadku zapalenia zatok sitowych, ból zmniejsza się w pozycji leżącej (na plecach).
  • Zapalenie zatok czołowych (nad oczami) – ból w okolicy czoła (odczuwalny jest również w trakcie opukiwania), który nasila się podczas pochylania i leżenia na plecach. Dolegliwości zmniejszają się po uniesieniu głowy.
  • Zapalenie zatoki klinowej (umiejscowionej w środku czaszki) – ból w okolicy czoła, skroni, potylicy, oczodołów, który czasem promieniuje też do szczytu czaszki. Podobnie, jak w przypadku zapalenia zatok czołowych, nasila się podczas leżenia na plecach i pochylania się, a zmniejsza po uniesieniu głowy.

Wszystkie powyższe objawy mogą, ale nie muszą występować podczas zapalenia zatok przynosowych. Jeśli jednak doskwiera nam ból, może to świadczyć o wystąpieniu powikłań lub niedrożności ujść i przewodów nosowych.

Jeśli zaobserwujemy u siebie opisane dolegliwości, warto zasięgnąć rady lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa. Szybko rozpoczęte leczenie, może uchronić nas na przykład przed koniecznością wykonania zabiegu chirurgicznego.

Chcesz wiedzieć więcej o zapaleniu zatok oraz o różnicy pomiędzy zapaleniem zatok ostrym a przewlekłym? Koniecznie przeczytaj artykuł na stronie http://febrisan.pl/porady/zapalenie-zatok-ostre-przewlekle/