Zgaga – przykra przypadłość, której można zapobiec

Wiele osób narzeka na zgagę, gdyż na pewno dla nikogo nie jest przyjemne charakterystyczne palenie w przełyku czy też kwaśne odbijanie, które może być też krępujące. Tego rodzaju objawy mogą znacząco obniżyć komfort życia, zaś stosowanie leków na zgagę nie zawsze przynosi błyskawiczną ulgę, nierzadko trzeba poczekać na efekty nawet kilka dni. Lepiej więc starać się zapobiegać zgadze, zwłaszcza że nie jest to trudne, trzeba jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Co wywołuje zgagę w danym przypadku?

By móc dowiedzieć się, jak zapobiec zgadze, trzeba wpierw poobserwować swój organizm i zastanowić się, co może wywoływać tę przypadłość. Są oczywiście przypadki, w których zgaga pojawia się na skutek niezależnych od człowieka przyczyn, jak ciąża czy stosowanie pewnych leków, w większości jednak przypadków to określone pokarmy i niepożądane w profilaktyce zgagi zachowania sprawiają, że pojawia się palenie w przełyku i kwaśny posmak w ustach przyczyną tego może być na przykład pochylanie się tuz po jedzeniu. Sprawia to, że kwaśna treść pokarmowa cofa się do przełyku, drażniąc go. Pojawianiu się zgagi sprzyja także stres czy spożywanie posiłków w pośpiechu oraz nieregularne jedzenie. Czynniki te powodują, że organizm wytwarza zbyt dużo kwasów żołądkowych, które przedostają się do przełyku. Bardzo często także zgaga wywoływana jest przez spożywanie określonych pokarmów. Oczywiście istnieje pewna pula składników pokarmowych czy rodzajów potraw, które są częstą przyczyną zgagi, na przykład cytrusy, czekolada, tłuste potrawy, kawa, papierosy i alkohol, ale niektórzy mogą także zaobserwować osobiste tendencje do występowania zgagi po innych pokarmach. Każdy musi więc sam stwierdzić, co szkodzi mu najbardziej, kiedy zaś już przyczyna zgagi zostanie wykryta, należy starać się jej po prostu unikać.

Dlaczego warto zapobiegać zgadze?

Może się wydawać, że w dobie wysoko zaawansowanych leków zgaga nie jest przypadłością, którą trzeba byłoby się przejmować, gdyż wystarczy połknąć małą tabletkę, by móc natychmiast poczuć ulgę. W przypadku każdej jednak przypadłości lepiej jest jej zapobiegać niż leczyć, zwłaszcza że akurat w przypadku zgagi raczej nie jest to szczególnie uciążliwe. Więcej nawet, działania w ramach profilaktyki zgagi są polecane także z innych powodów. Przykład? Zachowanie pozycji wyprostowanej po posiłku nie tylko zapobiega przesuwaniu się treści pokarmowej do przełyku, ale też sprzyja lepszemu i szybszemu trawieniu. Odstawienie tłustych pokarmów, które często są przyczyną palenia w przełyku, kwaśnego odbijania i kwaśnego posmaku w ustach, pozwala też uniknąć wielu innych przykrych reakcji ze strony układu pokarmowego, związanych z niestrawnością, jest też polecane dla zachowania zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Ograniczenie używek zaś, które także często wywołują zgagę, jest doskonałe dla zdrowia w absolutnie każdym przypadku.

Poza tym zgaga znacząco obniża komfort życia, utrudnia normalne funkcjonowanie, zwłaszcza jeśli jest nasilona, a na efekty jej złagodzenia przez leki nierzadko trzeba poczekać dłuższy czas. Jeszcze gorzej jest, kiedy zgagi się nie leczy, ponieważ może ona wywołać wiele złych dla zdrowia skutków.