Zgaga – czy warto ją leczyć, a jeśli tak, to czym?

Nie wszystkie osoby, które uskarżają się na zgagę, decydują się walczyć z tą przypadłością za pomocą dostępnych w aptekach farmaceutyków. Oczywiście nie zawsze jest to konieczne, gdyż czasami zgaga daje o sobie znać tylko nieznacznym pieczeniem w przełyku, które nie jest bardzo dokuczliwe i stosunkowo szybko mija samo. W takich przypadkach na pewno nie ma potrzeby sięgać po leki, które przecież nie są całkowicie obojętne dla organizmu, są jednak przypadki, w których leczenie tej – wydawałoby się błahej – przypadłości jest wskazane, a wręcz bezwzględnie konieczne.

Zgadze warto zapobiegać

W dużej części przypadków wystarczą mało uciążliwe zabiegi, by można było zgadze zapobiec. Sposoby te mogą nie być skuteczne w przypadku osób, które mają tak duże tendencje do występowania zgagi, że zmagają się z nią nieomal po spożywaniu wszelkich pokarmów (ale wówczas zwykle problemem nie jest sama zgaga, ale choroba refluksowa, która ją wywołuje), pomogą jednak większości osób. Przede wszystkim warto wziąć sobie do serca takie zalecenia jak unikanie schylania się czy nadmiernej aktywności fizycznej bezpośrednio po jedzeniu, wystrzeganie się spożywania posiłków w pośpiechu czy unikanie stresu. Warto także w taki sposób komponować swoje posiłki, by nie spożywać pokarmów znanych z wywoływania zgagi (tłuste, smażone potrawy, pikantne dania, napoje gazowane, owoce cytrusowe), wystrzegać się używek takich jak kawa, papierosy i alkohol, a najlepiej odstawić je całkowicie, a także starać się jadać regularnie. Pomóc mogą nawet takie proste zmiany jak jadanie częściej mniejszych porcji oraz dokładne przeżuwanie pokarmów.

Takie działania mogą bardzo pomóc, wiele osób zauważa np., że zgaga pojawia się u nich natychmiast po spożyciu obiadu w biegu, warto więc mieć to na uwadze. Kiedy zaś już zgaga wystąpi i jest dokuczliwa, warto sięgnąć po dobry lek na zgagę.

Co stosować na zgagę?

Kiedy zgaga trwa dłuższy czas i jest mocno uciążliwa, nie warto się męczyć, zwłaszcza że w aptekach znaleźć można skuteczny lek na zgagę. Controloc Control to lek stosowany zarówno do zwalczania objawów zgagi, gdy pojawia się ona jako samodzielna dolegliwość, jak i preparat stosowany przez osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy do łagodzenia objawów choroby. Jego działanie opiera się na blokowaniu wydzielania kwasu żołądkowego, dlatego ulgę można poczuć już po jednej tabletce (zwłaszcza że zawiera ona dużą dawkę substancji czynnej), zaś jeśli poprawa nie nastąpi tak szybko, bo na przykład zgaga jest szczególnie silna, można kontynuować kurację tym farmaceutykiem przez kolejne 2-3 dni, aż do całkowitego ustąpienia objawów.

Właściwe leczenie zgagi jest bardzo ważne, nie tylko w przypadku istnienia choroby refluksowej, ale także wtedy, gdy zgaga pojawia się jako samodzielna dolegliwość. Pozwala to przede wszystkim odzyskać komfort życia, pozbyć się niemiłego palenia w przełyku, kwaśnego posmaku w ustach i odbijania, ale też zapobiec negatywnym skutkom długo utrzymującej się zgagi, jak choćby podrażnienie przełyku. Warto również wiedzieć, że nieleczona zgaga w skrajnych przypadkach może prowadzić do poważnych chorób przełyku, a więc zapobieganie jej i leczenie gdy zajdzie potrzeba ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia.

CONTROLOC Control® 20 mg Skład: 1 tabletka dojelitowa zawiera 20 mg pantoprazolu (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego). Wskazania: Krótkotrwałe leczenie objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, zarzucanie treści żołądkowej) u dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie inhibitorów proteazy HIV, których wchłanianie zależy od pH kwasu solnego w żołądku, takich jak atazanawir czy nelfinawir jednocześnie z pantoprazolem jest przeciwwskazane z powodu znacznego ograniczenia ich biodostępności przez pantoprazol.: Takeda GmbH, Byk-Gulden-Str. 2, D-78467 Konstanz, Niemcy.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.