Zioła w walce z refluksem

Objawy refluksu najczęściej dają o sobie znać tuż po spożytym posiłku. Wówczas żołądek zwiększa ilość produkowanego kwasu, który przez zwiotczały zwieracz wypustu przedostaje się do przełyku, wywołując pieczenie i kłucie za mostkiem. Dlatego dobrym pomysłem jest wypicie ziołowego naparu po obfitym posiłku, który złagodzi nieprzyjemne objawy.

Natura w walce z refluksem

Ziołolecznictwo nadal jest popularnym sposobem na walkę z wieloma chorobami, również tymi gastrycznymi. Z pomocą odpowiednio dobranych ziół można skutecznie wyeliminować objawy refluksu przełykowego. W sklepach dostępne są gotowe mieszanki, zawierające składniki o szerokim działaniu. Najczęściej w leczeniu zgagi wykorzystywany jest kminek, rumianek i rdest wielokwiatowy. Dzięki zawartości substancji śluzowych zioła te działają kojąco na podrażniony przełyk.

Rumianek jest wszechstronnym lekiem na problemy trawienne, zalecany jest na bóle brzucha, nudności oraz wzdęcia. Działa przeciwzapalnie i rozkurczowo, nie tylko łagodzi objawy zgagi, może przeciwdziałać jej powstaniu – wystarczy wypić rumianek tuż po ciężkostrawnym posiłku.

Kminek od dawna znany jest jako przyprawa ułatwiająca trawienie ciężkich potraw. Można dodawać go bezpośrednio do dań, wypijać gorący napar z kminku lub żuć nasiona tuż po posiłku.

Rdest wielokwiatowy może usprawnić działanie przewodu pokarmowego. Dlatego napar stosowany regularnie pomoże zminimalizować pieczenie w przełyku.

Leczenie ziołami w trakcie ciąży

Ze względu na zmiany hormonalne, bardzo dużo kobiet w ciąży zauważa u siebie objawy zgagi. Zwiększa się bowiem wydzielanie progesteronu, co w konsekwencji prowadzi do rozluźnienia zwieracza przełyku. W III trymestrze ciąży dodatkowo objawy są potęgowane uciskiem rosnącego dziecka na brzuch matki. Ciąża jest to czas, kiedy kobieta nie powinna nadużywać leków, również tych sprzedawanych bez recepty. Dlatego napary z ziół są skutecznym i bezpiecznym sposobem na walkę z tymi dolegliwościami. Duże ukojenie przynosi świeży imbir, dodany do gorącej wody lub herbaty. Łagodzi on podrażnienia przełyku, niweluje kwaśny posmak w ustach, przy okazji eliminując nudności, powszechne w trakcie ciąży.

Z kolei napar sporządzony z prawoślazu stanowi doskonała ochronę dla ścian układu pokarmowego. Prawoślaz bogaty jest w śluzy, które tworzą naturalny film na przełyku, chronią go przed nadmiarem kwasów. Również kwiat lipy charakteryzuje się podobnym działaniem, warto uwzględnić go przy leczeniu zgagi. Gorący napar z mieszaki ziół błyskawicznie przyniesie ulgę. Osoby podatne na zgagę powinny nosić też przy sobie wygodne tabletki na refluks, które błyskawicznie eliminują niepokojące symptomy.

Na temat zgagi i jej zwalczania czytaj również na controloccontrol.pl