W to, że psa od czasu do czasu trzeba wykąpać, nie wątpi żaden właściciel czworonoga. Wielu z nich jedynie nie wie, jak właściwie się do tego zabrać. Oczywiście pomijając samo stanowisko i wybór odpowiedniego momentu na kąpiel, musimy zwrócić uwagę także na ważną kwestię, jaką jest dobór szamponu.

Szampon dla psa to nie szampon dla ludzi!

Pierwsza i najważniejsza zasada dotycząca wyboru szamponu dla psa mówi, że nie może to być szampon dla ludzi. Nasza skóra ma zupełnie inne właściwości i potrzeby niż skóra naszych pupili. Dlatego nigdy nie powinniśmy myć czworonogów za pomocą ludzkich kosmetyków – nawet za pomocą tych przeznaczonych dla dzieci i hipoalergicznych.

Szampon hipoalergiczny

Specjalnie przeznaczony dla zwierząt szampon jest przygotowany z takich składników i w takich proporcjach, aby z całą pewnością odpowiadał na ich zapotrzebowania. Powinien więc nie tylko dobrze się pienić i zbierać zabrudzenia, ale też niezwykle ważne jest jego działanie na samą skórę. Powinna w efekcie mycia stać się dobrze nawilżona, nie może pojawiać się na niej łupież czy jakiekolwiek inne zmiany, które świadczyłyby o pogorszeniu stanu zdrowia pupila.

Właściwie dobrany szampon hipoalergiczny dla psa zapobiega także powstawaniu jakichkolwiek alergii. Jest szczególnie wskazany w przypadku zwierząt, które mają wrażliwą skórę ze skłonnościami do uczuleń. Będzie on odpowiednio łagodny i nie spowoduje żadnych przebarwień czy problemów.

Szampon odpowiedni dla wieku zwierzęcia

Tak jak ludzkie włosy zmieniają się wraz z wiekiem, tak samo sierść psa może nieco się różnić, w zależności od tego, czy jest szczeniakiem, psem młodym czy też seniorem. Z tego powodu powinieneś zwrócić uwagę również na to, dla jakiej grupy wiekowej jest dedykowany.

Szampony dla szczeniaków są szczególnie delikatne, ponieważ muszą odpowiadać potrzebom młodego, rozwijającego się i bardzo wrażliwego organizmu. Z kolei szampon z selenem będzie idealnym wyborem dla psów starszych, które mogą mieć problemy skórne, ponieważ nie tylko czyści, ale również pielęgnuje.

Idealny dla konkretnego rodzaju sierści

Każdy pies ma inną sierść: krótką, długą, delikatnie jedwabistą lub lekko szorstką. Niektóre psy posiadają wyjątkowe włosie, które wymaga zastosowania szamponu dedykowanego wyłącznie dla nich. Niezależnie jednak od tego, czy twój pupil należy do tej wąskiej grupy, czy też po prostu szukasz dobrze dopasowanego do jego sierści kosmetyku, powinieneś koniecznie zwrócić uwagę na specjalne właściwości różnych preparatów. Znajdziesz zarówno takie, które zapobiegną powstawaniu kołtunów i pomogą w czesaniu, ale również takie, które chronią przed chorobami i pomagają szybciej je zwalczyć, jak ma to miejsce na przykład w szamponie dla psów z łojotokiem skóry. Z pewnością będziesz mógł więc znaleźć kosmetyk szczególnie wskazany dla swojego pupila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here