Woda termalna to jeden z największych naturalnych skarbów naszego kraju. Jej wydobycie nie jest niestety ani tanie, ani proste, stąd póki co wykorzystujemy ją w mocno ograniczonym zakresie – głównie do celów rekreacyjnych i uzdrowiskowych. W Polsce mamy około 20 kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną, które są licznie odwiedzane przez osoby chcące się zrelaksować, wygrzać, ale też osiągnąć korzyści dla zdrowia. I właśnie tej ostatniej kwestii przyglądamy się w naszym artykule, szukając odpowiedzi na pytanie, czy woda termalna jest zdrowa. Zapraszamy do lektury.

Czym jest woda termalna?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami i konsensusem naukowym, za wodę termalną uważa się wodę podziemną, która na wypływie z ujęcia ma temperaturę nie mniejszą niż 20°C. W Polsce taką wodę pozyskuje się przede wszystkim w regionach górskich, z akcentem na Podhale, gdzie znajdują się też najlepsze kompleksy basenowe zasilane wodą termalną.

Jak woda termalna wpływa na ludzkie zdrowie?

Kąpiele termalne są coraz popularniejszą formą terapii zarówno w celach profilaktycznych, jak i w stanach chorobowych. Przeprowadzone już w połowie XX wieku badania kliniczne wykazały, że woda o odpowiedniej temperaturze i składzie ma pozytywny wpływ na ludzki organizm, sprawdzając się w zastosowaniach uzdrowiskowych.

Wysokojakościowa woda termalna m.in.:

 • Ma pozytywny wpływ na układ krążenia;
 • Przyspiesza metabolizm;
 • Łagodzi napięcie mięśniowe;
 • Łagodzi bóle mięśni i stawów;
 • Przyspiesza regenerację po urazach ortopedycznych;
 • Reguluje gospodarkę hormonalną;

Najcenniejsze składniki wody termalnej

Woda termalna jest zasobna w składniki mineralne i specyficzne, m.in. siarkę dwuwartościową oraz fluorki. Tak dobry skład decyduje o jej szerokim zastosowaniu terapeutycznym. Do najważniejszych pierwiastków obecnych w wodzie termalnej, a mających konkretne właściwości zdrowotne, możemy zaliczyć:

 • Siarkę (S) – pełni ważną funkcję w utrzymaniu zdrowych paznokci, włosów, kości i stawów.
 • Potas (K) – ma wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, wspomaga w usuwaniu toksyn z organizmu.
 • Chlorki (CI) – wykazują pozytywne działanie w stanach reumatycznych, zapaleniu stawów, stanach ośrodkowego układu nerwowego, zaburzeniach pourazowych i pooperacyjnych.
 • Magnez (Mg) – ma działanie przeciwzapalnie, łagodzi skutki oparzeń słonecznych.
 • Wapń (Ca) – odpowiada za prawidłową pracę serca, reguluje ciśnienie krwi, wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego.
 • Krzem (Si) – bywa nazywany pierwiastkiem zdrowia, m.in. bierze udział w procesie regeneracji stawów, chrząstek i kości oraz wspomaga rehabilitację po urazach ortopedycznych.

Korzyści kosmetyczne i psychiczne

Woda termalna jest zdrowa, ale to niejedyny powód, dla którego warto regularnie zażywać w niej kąpieli. Szczególnie panie docenią właściwości kosmetyczne wody termalnej, która ma znakomity wpływ na skórę, nawilżając ją, ujędrniając, regenerując i wspierając naturalne procesy odbudowy.

To warto wiedzieć

Woda termalna wykazuje również działanie przeciwzapalne, dlatego kąpiele w niej są zalecaną formą terapii uzupełniającej w przypadku różnego rodzaju dermatoz – na przykład trądziku.

Koniecznie trzeba wspomnieć o pozytywnym wpływie wody termalnej na ludzką psychikę. Kąpiele w naturalnie ciepłej wodzie są nie tylko bardzo przyjemne i relaksujące, ale również mogą mieć korzystne działanie na funkcjonowanie układu nerwowego.

Kontakt z wodą termalną uspokaja, niweluje stres, a przy tym stymuluje mózg do zwiększonej produkcji serotoniny i endorfin, a więc hormonów odpowiedzialnych za uczucie szczęśliwości. Jednocześnie hamowana jest produkcja kortyzolu, nazywanego potocznie hormonem stresu.

Więcej o zdrowotnych właściwościach wody termalnej możesz przeczytać w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/czy-woda-termalna-jest-zdrowa-poznaj-fakty-na-jej-temat.

Gdzie warto zażyć kąpieli termalnej?

Jeśli planujesz wybrać się na termy po raz pierwszy w życiu, to na pewno warto zadbać o to, aby była to udana wizyta, która pozwoli Ci w pełni docenić potencjał terapeutyczny i relaksacyjny wody termalnej. Naszą rekomendację mają Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej (https://www.termybukovina.pl/).

To jeden z najlepiej ocenianych kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną, pozyskiwaną z ujęcia na głębokości 2400 metrów. Obiekt oferuje aż 20 basenów wewnętrznych i zewnętrznych, z wodą o temperaturze między 30 a 38 stopni Celsjusza. Do dyspozycji gości są również m.in. efektowne zjeżdżalnie, wiele rodzajów saun, bogata oferta zabiegowa, leżanki z hydromasażem czy kilka punktów gastronomicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here